OUTDOOR ACTIVITIES FOR LIFE AFTER CORONAVIRUS

All of us are excited and looking forward to seeing the summer outside and wait hopefully the virus will end soon. We will get the taste of freedom again. Even the kids of this generation spending most of their time playing games on smartphones and watching cartoons and videos on the internet are go..

16    |   0  
SHOPPING IDIOMS & EXPRESSIONS

Many people love to go shopping to relax or relieve stress. English has many different expressions to express different moments of shopping by words. Learning a language also comes through acquiring idioms & common expressions and culture. When you have the idioms and proverbs of a language, it ..

49    |   0  


İYİ BİR YAZMA BECERİSİ KAZANMANIN 5 YOLU

İngilizce yazma becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Açık ve duru bir yazı dili azımsanmayacak derecede İngilizce için önemlidir. Günümüz öğrencileri ve profesyonelleri mailler ve metinler, sunum gibi yazı dili aracılığıyla iletişim kuruyor. ..

54    |   0  EBEVEYNLERİN GİZLİ KORKUSU BİLGİSAYAR OYUNLARI

Son bir kaç yılda çevrimiçi oyunların çocukların sosyal hayatı ve iletişiminde büyük sorunlara neden olacağı ve bağımlı hale gelecekleri korkusu aileler için büyük bir endişe kaynağı olmuştur.  Bu da bazı ailelerin çoc..

49    |   0  


7 UNKNOWN NATURAL WONDERS OF TURKEY

Acarlar Floodplain Forest Acarlar, Acarlar floodplain forest is located in Sakarya, northwestern Turkey. It is also known as the biggest floodplain in the world. This area is a combination of seaside, lagoon, dunes, and forest, also Turkey's only monobloc floodplain forest. The floodplai..

83    |   0