YouTube Channels for Kids

When it comes to learning English, kids have an advantage over adults. They acquire the language easily, just by interacting with the native speakers constantly. If they live in another country, they acquire the language perfectly without any courses or any lessons. This might be the best way to lea..

871    |   0  


Çocuklara Yönelik İngilizce Konuşma Kursu

İngilizce artık yabancı dil olarak bir seçenekten çok hem iş hayatında hem de günlük yaşantımızda bir zorunluluk ve ihtiyaç haline geldi. Gerek profesyonel hayatta ihtiyaç duyduğumuz kaynaklar, gerekse de sosyal çevremizde karşılaştığımız ..

2218    |   1  -Teaching Vocabulary to Kids, A Full Lesson Plan-

Songs, songs, songs! Kids love them! The easiest way to expand a childs vocabulary is to listen to songs over and over again. Kids’ brains are like a sponge, they absorb any kind of sensory information they receive. Plus, songs are just super fun!   The classics are gold, so in c..

5056    |   1  


Çocuklara İngilizce nasıl öğretilir?

Araştırmalara göre, dil, erken yaşlarda öğrenildiği takdirde daha kolay bir şekilde öğreniliyor. Yabancı dil öğrenme süreci, çocuklarda 12 yaşına kadar devam ediyor. Bu yüzden çocuklara, en geçerli yabancı dil olan İngilizce öğret..

59599    |   5