DİZİ ve FİLMLERLE İNGİLİZCE ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Film veya dizi izlemeyi sevmeyen var mıdır? Özellikle COVID-19 karantina sürecinde hepimizin hastalık yüzünden eve kapanmak zorunda kalmasıyla Internet veya TV dizileri en çok vakit geçirdiğimiz alanlardan birisi haline geldi. Peki dizi/film izleyerek İngilizc..

282    |   0  


EASY ENGLISH BOOKS FOR LEARNERS II

A great tip when choosing books to improve your English is to read books written for children. If you want to build new vocabulary, you should start with small paces and, go step by step. That`s why we recommend you read children's books. Those will raise your motivation and keep you willing to ..

199    |   0  


EASY ENGLISH BOOKS FOR LEARNERS I

When you search on the Internet, you will find various sources and ways to practice and learn English. However, reading is one of the best ways to improve your English language skills. You can acquire new vocabulary, explore new structures, discover new expressions, and really get a feel for the lan..

426    |   0  


İngilizce Bilmemenin Eziyet Olduğu Anlar

İNGİLİZCE BİLMEMEK PİŞMANLIKTIR! 1 MİLYAR 250 MİLYON KİŞİ. Bugüne kadar anadili olmadığı hâlde İngilizce öğrenmiş kişi sayısı. Bu kadar insan ne yaşamıştır da İngilizce öğrenmeye karar vermiştir bilinmez.  Ancak aşağıdaki durumlardan..

8421    |   0  


ORMAN'IN İNGİLİZCESİ NE?

Bir gün İngiltere'deki 1 aylık yaz kampından dönen oğlunun ne kadar akıcı İngilizce konuştuğuyla övünen annesi, misafirlerinin içinde onu yanına çağırır ve sorar. "Oğlum siz ne güzel ağaçların arasında kamp yaptınız. S..

5889    |   1  


THE KETCHUP JOKE

Three tomatoes are walking down the street…papa tomato, mama tomato and baby tomato. Baby tomato starts lagging (late) behind and papa tomato gets really angry, and he goes back and squishes him and says KETCHUP! (CATCH UP)!"    *İngilizce'de "yakalamak, y..

3788    |   0