Useful tips on how to improve your English pronunciation

For sure, one of the essential tips on improving English pronunciation is listening (from movies, songs and music, podcasts). However, you can master your skills if you pay attention to what you listen to and how you work on it. First of all, try to decide which accent you would like to have (Br..

589    |   0  


SPEAK ENGLISH WITH CONFIDENCE

Confidence=a belief in one’s self and one’s ability to succeed. In recent years, with the rise of self-consciousness and self-care, and all the other important topics related to one’s life and health, the term “confidence” has been used in various contexts. Whether a..

652    |   0  


How do I sound?

Have you ever listened to yourself speaking in English? Or what do you think, how do you sound when you speak English? Probably you have the feeling that you mispronounced some words and this makes you feel uncomfortable. That is completely natural! If you just started learning English you can do a ..

683    |   0  


Are you fluent?

Learning a foreign language requires much effort and tenacity from one’s own desire.  Just like everyone, some of us often feel the lack of natural flow of the English language in our life and we strive to perfect our fluency in various aspects.  How often do you feel you were incapa..

586    |   0  


İngilizce’deki “s” Ekinin Kullanımı

İngilizce’deki “s” Ekinin Kullanımı Bu yazımızda önce düzenli ve düzensiz isimlerden ve nasıl çoğul yapıldıklarından, daha sonra da sahipli bildiren “s” ekinin kullanımından bahsedeceğiz.   ÇOĞUL EKİ OLAN “..

7313    |   0  


İngilizce’de Kısa Cevaplar

Kısa cevapların kullanımı İngilizce’de bize yöneltilen sorulara evet ya da hayır şeklinde karşılık vermek ya da bir ifadeye katıldığımızı belirtmek için kısa cevap cümleleri kullanırız. X: Is it good?               &n..

2757    |   2  


Dünyanın En İyi İngilizce Konuşulan Ülkeleri

Dünyada birçok ülkenin ana dili İngilizce olmamasına rağmen bu ülkelerin bir kısmında İngilizcenin geçerliliği çok yüksektir. Yani bu tür ülkelere turist olarak tatile gittiğimiz zaman eğer İngilizce konuşabiliyorsak günlük haya..

3674    |   0