TÜRKÇE DÜŞÜNÜP İNGİLİZCE KONUŞMAK MÜMKÜN MÜ?

Herkese merhaba! Bugün hemen hemen hepimizin dil macerasına başlarken yaşadığı bir sorundan ve neler yapabileceğimizden bahsedeceğim size. Birisiyle İngilizce konuşurken ve o kişiyi dinlerken duyduğumuz ve söyleyeceğimiz her şeyi Türkçeye çevirmeye ç..

135    |   0  


NASIL DAHA İYİ BİR AKSAN KAZANABİLİRİZ?

Sizce kusursuz bir aksana kavuşmak mümkün müdür? Dünya üzerinde İngilizce`nin Amerika İngiltere`den daha çok diğer ülkelerde konuşulduğunu dikkate alırsak elbette mümkün değildir. Hindusundan Endonezyalısına kadar artık herkes farklı bi..

195    |   0  


Kendimizi Tanıtmanın Püf Noktaları Var Mıdır?

Yabancı bir ortama girdiğinizde kendinizi nasıl tanıtırsınız? Kulağa oldukça aşina ve kolay bir soru gibi gelebilir fakat bir ortama girdiğinizde kendinizi nasıl tanıttığınız bir anlamda kendi portrenizi çizmek gibidir ve oldukça önemlidir. Yeni bir ortama i..

257    |   0  


KONUŞMA KAYGISIYLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

Dil öğrenme sürecinin ayak bağı olan konuşma kaygısı sadece yetişkinlerin değil, dil öğrenen pek çok insanın şikayet ettiği bir durumdur. Kimi zaman bu ve benzeri cümleleri duyarız: “Tam cümleyi söyleyeceğim ama kilitlenip kalıyorum. Her şey..

287    |   0  


Be Polite When You Speak English

When you learn a language, you don`t just need to learn its vocabulary, grammar, idioms, etc. You also need to learn the strategy of being polite. It is not about your level of language but it`s more about your skills of communication. You may express yourself in different ways and give different im..

271    |   0  


Useful tips on how to improve your English pronunciation

For sure, one of the essential tips on improving English pronunciation is listening (from movies, songs and music, podcasts). However, you can master your skills if you pay attention to what you listen to and how you work on it. First of all, try to decide which accent you would like to have (Br..

873    |   0  


SPEAK ENGLISH WITH CONFIDENCE

Confidence=a belief in one’s self and one’s ability to succeed. In recent years, with the rise of self-consciousness and self-care, and all the other important topics related to one’s life and health, the term “confidence” has been used in various contexts. Whether a..

923    |   0  


How do I sound?

Have you ever listened to yourself speaking in English? Or what do you think, how do you sound when you speak English? Probably you have the feeling that you mispronounced some words and this makes you feel uncomfortable. That is completely natural! If you just started learning English you can do a ..

997    |   0