Informal English Expressions II

Dear Educall readers, I introduced you a bunch of words last week. Do you feel like a fish out of water? There are many informal expressions in English like ‘a fish out of water’. This week, I will continue sharing more words with you. These expressions are especially important as they a..

98    |   0  


Informal English Expressions I

Hello, dear Educall students and readers! How is it going? Yes, you are right, it is not a convenient way to greet someone in this way. Maybe some readers are asking the meaning of this question. I said ‘How is it going?’ instead ‘How are you?’. However, we should know and le..

106    |   0  


TÜRKÇE DÜŞÜNÜP İNGİLİZCE KONUŞMAK MÜMKÜN MÜ?

Herkese merhaba! Bugün hemen hemen hepimizin dil macerasına başlarken yaşadığı bir sorundan ve neler yapabileceğimizden bahsedeceğim size. Birisiyle İngilizce konuşurken ve o kişiyi dinlerken duyduğumuz ve söyleyeceğimiz her şeyi Türkçeye çevirmeye ç..

317    |   0  


NASIL DAHA İYİ BİR AKSAN KAZANABİLİRİZ?

Sizce kusursuz bir aksana kavuşmak mümkün müdür? Dünya üzerinde İngilizce`nin Amerika İngiltere`den daha çok diğer ülkelerde konuşulduğunu dikkate alırsak elbette mümkün değildir. Hindusundan Endonezyalısına kadar artık herkes farklı bi..

281    |   0  


Kendimizi Tanıtmanın Püf Noktaları Var Mıdır?

Yabancı bir ortama girdiğinizde kendinizi nasıl tanıtırsınız? Kulağa oldukça aşina ve kolay bir soru gibi gelebilir fakat bir ortama girdiğinizde kendinizi nasıl tanıttığınız bir anlamda kendi portrenizi çizmek gibidir ve oldukça önemlidir. Yeni bir ortama i..

351    |   0  


KONUŞMA KAYGISIYLA NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

Dil öğrenme sürecinin ayak bağı olan konuşma kaygısı sadece yetişkinlerin değil, dil öğrenen pek çok insanın şikayet ettiği bir durumdur. Kimi zaman bu ve benzeri cümleleri duyarız: “Tam cümleyi söyleyeceğim ama kilitlenip kalıyorum. Her şey..

410    |   0  


Be Polite When You Speak English

When you learn a language, you don`t just need to learn its vocabulary, grammar, idioms, etc. You also need to learn the strategy of being polite. It is not about your level of language but it`s more about your skills of communication. You may express yourself in different ways and give different im..

394    |   0  


Useful tips on how to improve your English pronunciation

For sure, one of the essential tips on improving English pronunciation is listening (from movies, songs and music, podcasts). However, you can master your skills if you pay attention to what you listen to and how you work on it. First of all, try to decide which accent you would like to have (Br..

984    |   0