İngilizce’deki “s” Ekinin Kullanımı

İngilizce’deki “s” Ekinin Kullanımı Bu yazımızda önce düzenli ve düzensiz isimlerden ve nasıl çoğul yapıldıklarından, daha sonra da sahipli bildiren “s” ekinin kullanımından bahsedeceğiz.   ÇOĞUL EKİ OLAN “..

372    |   0  


İngilizce’de Kısa Cevaplar

Kısa cevapların kullanımı İngilizce’de bize yöneltilen sorulara evet ya da hayır şeklinde karşılık vermek ya da bir ifadeye katıldığımızı belirtmek için kısa cevap cümleleri kullanırız. X: Is it good?               &n..

435    |   2  


Dünyanın En İyi İngilizce Konuşulan Ülkeleri

Dünyada birçok ülkenin ana dili İngilizce olmamasına rağmen bu ülkelerin bir kısmında İngilizcenin geçerliliği çok yüksektir. Yani bu tür ülkelere turist olarak tatile gittiğimiz zaman eğer İngilizce konuşabiliyorsak günlük haya..

704    |   0  -Prepositions for your daily conversation-

As you know, the business world is highly competitive and of course you want to make sure that you are able to achieve every advantage that is presented to you. Likewise, speaking fluent English is one of such advantages that can assist you because non-native English speakers do often s..

3789    |   0  -The Right Method for English Pronunciation in Public Speaking-

As you may know, there are some theories that English pronunciation is more important than grammar, especially when giving a speech or any presentations in English. Despite that you may be a non-native speaker, it is understandable that no one expects your grammar to be perfect. People will..

3390    |   0  


--NEW ENGLISH ACCENT IN Town! CONTINUED--

Enjoy the video and hopefully the British accent is not too difficult for you, dear hearers! Transcript: Police Officer 1:        Well, spot a bother up at Elroy farm. Old Arthur Webbley has been clipping hedgerows that don’t belong to him. Polic..

2972    |   0