Informal English Expressions I

Hello, dear Educall students and readers! How is it going? Yes, you are right, it is not a convenient way to greet someone in this way. Maybe some readers are asking the meaning of this question. I said ‘How is it going?’ instead ‘How are you?’. However, we should know and le..

202    |   0  


Out İle Oluşturulan Fiil Grupları G-K

Herkese merhaba! İngilizce çalışmaktan sıkılıp veya yorulsanız da vazgeçemiyor ve kendinizi Educall’ un Bloğunda buluyorsanız, hoş geldiniz. Dil öğrendiğiniz çoğu zaman eğlenceli kimi zaman da meşakkatli bu yolculuğunuzda molalarınıza eşlik etmeye h..

211    |   0  Effective Business Jargons

Hello, dear Educall family! We talked about the importance, pros and cons of knowing and using business jargons last week. While using jargons, you should select carefully which will elegantly represent your ideas, not through cliches that will irritate your listener. We looked into hatred jargons, ..

178    |   0  


Out İle Oluşturulan Fiil Grupları A-F

Herkese merhaba! Sürekli vocabulary/kelime bilgisi vurgusu yaptığımız için bu hafta yine sizinle phrasal verbs (eylem öbekleri) paylaşacağız. Phrasal verbs çalışması ve öğrenmesi zor olsa da sürekli karşımıza çıktığı ve görünü..

291    |   0  The Most Hated Jargons of Business

Jargon is a specialized language of terminologies, and words which a specific group of people working in the same area uses. For example, a teenager cannot understand business terminology because it is generated for businesspeople. A need to learn business jargons comes out with loads of emails, pre..

240    |   0  


Collocations Nedir?

         Kelime bilgisi dilin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle yeni bir dil öğrenirken kelime öğrenmeye daha çok vakit ayırırız. Blogumuzda sık sık sizinle yeni kelimeler ve kelime grupları paylaşıyoruz. Bu hafta collo..

611    |   0