Phrasal Verbs for Business

I know phrasal verbs are everyone’s worst nightmare; however, they are often used, especially in meetings or formal speech, so you cannot really escape them. When a person uses phrasal verbs, they sound more eloquent and advanced. It definitely creates a good image of you. The phrasal verbs ar..

357    |   0  


How to Write a Simple Biography

One of the most common pieces of writing students come across is BIOGRAPHIES. Most of the time they struggle to write it. This might be true but as long as the students have not got a clear image of how biography is written they tend to fail. What is it to be done? It is easy. We have to follow simp..

230    |   0  


Tips for Improving the Speaking Skills

Sometimes we feel like we are not making progress with our spoken English. It feels like we are stuck and we can not find the right words to talk on a specific topic. But why? What is the reason? Well, one of the reasons why our English is not that good is that our overall spoken English is too l..

310    |   0  


The Origin of English

English language, West Germanic language of the Indo-European language family that is closely related to the Frisian, German, and Dutch (in Belgium called Flemish) languages. English originated in England and is the dominant language of the Unit..

776    |   0  


İngilizce Modals Konu Anlatımı

Bu yazımızda İngilizce ‘Modals’ın ne olduğunu ve hangi amaçlarla kullanıldığını inceleyeceğiz. Öncelikle İngilizce ‘Modals’ konusu hakkında genel bir bilgi edinelim. Modals, İngilizce’deki en önemli gramer konularından biridir. Tense v..

793    |   0  


İNGİLİZCE EŞ ANLAMLI KELİMELER

İNGİLİZCE EŞ ANLAMLI KELİMELER Bu yazımızda siz değerli okuyucularımızla İngilizcede sık kullanılan eş anlamlı (synonymous) kelimelere yer vereceğiz. Dilerseniz öncelikle ‘eş anlamlı kelime’ nedir bir gözden geçirelim.   Eş Anlamlı Kelim..

597    |   0  


İngilizce Tebrik Mesajları ve Örnekleri

Sevdiklerimizi, dostlarımızı, başına iyi bir şey gelen ya da bir şey başaran kimseleri nasıl tebrik etmeliyiz? Gelin bu yazımızda sizlerle bunları öğrenelim! Diyelim ki bir arkadaşınız evlendi ya da iş yerinde terfi aldı, durum ne olursa olsun onu içten bir şekilde ..

639    |   0