-Locations in the House-

Let’s see if you can name all of the rooms and places of a household by reading a description of them. This might seem like a silly activity, but you’ll be practicing your reading comprehension by guessing the room from the clues. 1. This room of the house can be located inside many d..

2896    |   0  


-Describing Personalities-

Match these personalities to their opposites: Clever             _ _ U_ _ D Rough             G _ _ _ L _ Liar          &nbs..

2231    |   0  


-Brain Game-

Test your mind and your vocabulary by creating new words from one word.   How many words can you make from the word THE is: The word should consists of minimum 4 letters (For example: NOSE)   Submit your answers in the comments area at the bottom of the page. &nb..

2357    |   0  


Did you know? / Biliyor muydunuz?

When you carry something by car, it’s termed shipment, however when you carry something by ship, it’s entitled cargo. = Birşeyi araba ile taşıdığın zaman buna sevkiyat denir; ancak birşeyi gemi ile taşıdığın zaman buna gemi yükü denir. The earlie..

2548    |   1  


-İngilizce'ye dair-

İngilizce konuşulan ülkelerde, köpeklere konulan en popüler isimler Max ve Molly’dir. Kararlar yabancı dilde düşünüldüğünde daha rasyonel hale gelir. “I am” İngilizce’de en kısa tam cümledir. ..

3033    |   0  


Türkiye’nin İngilizce ile imtihanı

Halk pazarında  insanlardan bildikleri İngilizce cümle ya da kelimeleri paylaşmaları isteniyor.  Ortaya da tabii ki çok samimi ve çok eğlenceli görüntüler çıkıyor. İzleyelim. ..

3037    |   1