ADJECTIVES DESCRIBING PERSONALITY A-F

What word comes to your mind when you hear the word ‘adjective’? There are thousands of words and hundreds of adjectives in a dictionary. Well, what is an adjective and why do we use adjectives? An adjective is a word that describes a noun, person, object, or a pronoun like beautiful, go..

922    |   0  


İNGİLİZ TARİHİNİN EN ÖNEMLİ 10 OLAYI II

Dünya’nın pek çok ülkesini kolonizasyonla ve yaptığı ticaretlerle etkileyen İngiltere, Sanayi Devrimi, Reform gibi devrimlerle de Dünya tarihini ve insanlığın gelişimini etkileyecek köklü değişikliklere ev sahipliği yapmıştır. Bugün İngilter..

375    |   0  10 UNCOMMON ENGLISH WORDS

How many English words do you know? If you think you know many words, we suggest you check the words below. Probably, you haven`t encountered many of them. You may have seen some but you may not know how to use them. You may use English every day but did you realize you use a lot of words repeatedly..

548    |   0  


İNGİLİZ TARİHİNİN EN ÖNEMLİ 10 OLAYI I

İngilizce öğrenirken ülkenin tarihiyle alakalı çok da bir bilginiz yoksa veya bu konu pek ilginizi çekmememişse sizin için ülkenin tarihindeki en önemli 10 olayı derledik. Bugün 4 farklı ülkeden (İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İ..

775    |   0  10 POPULAR ANIMAL IDIOMS

 Do you remember what the word ‘idiom’ means? An idiom is a phrase or a group of words that has a metaphorical (not literal) meaning, which has become accepted in society. Every culture and language have different sets of idioms. Have you ever heard that British people have a great ..

1147    |   0  


İNGİLİZCE YAZMAK NEDEN ZOR?

Hayatımızın pek çok yerinde İngilizce olabilir; iş görüşmelerinde, okulda, seyahatlerde… Peki siz ne zaman İngilizce’ ye yazı yazarken ihtiyaç duyuyorsunuz? İngilizce yazı yazmak size ne kadar zor gelirse gelsin çoğu zaman blog, mailler, sunumla..

407    |   0