A Dialogue Between A Student And His Master

A STUDENT SAID TO HIS MASTER: “You teach me fighting, but you talk about peace. How do you reconcile the two?”  THE MASTER REPLIED: “It is better to be a warrior in a garden than to be a gardener in a war.” ..

2281    |   0  Parody of my Chinese English teacher

Here is a funny video about a parody of our main character’s Chinese English teacher. Hope you enjoy it. How was/is your English teacher(s) back at school? Similar to the one in the video?  We wait for your comments!..

2307    |   2  


George Michael (RIP) - Careless Whisper şarkı sözleri

Şarkıcı George Michael, 25 Aralık 2016 tarihinde, 53 yaşında evinde hayatını kaybetti. Pop müzik tarihindeki en iyi ve en ünlü şarkıcılardan biri olarak gösterilen Michael, aynı zamanda eski Wham! grubunun iki üyesinden birisidir. Michael, kariyeri boyunca "..

2740    |   1  


'Bir Yabancı Dili Ne Kadar Sürede Öğrenebilirsiniz?'

Bir yabancı dil eğitimine başladığınız takdirde, ne kadar sürede mesafe kat edebileceğinizi merak ediyorsanız, bu konuda yürütülen bir anketin sonucu merakınızı giderecektir. Aşağıdaki listede İngilizce eğitiminin örnek alındığı bir anketin sonu&ccedi..

9492    |   2  


The use and correct pronouncing of 0

Whatever language you are trying to learn you will probably start with numbers. Most people start counting from the number “1”, but the number”0” is also very important. Unlike the other numbers in the English language, it has several words to describe it. To help you unde..

5552    |   0