İNGİLTERE' YE GİTMEDEN ÖĞRENMENİZ GEREKENLER

Yurtdışına gitmeden de gideceğimiz ülkeyle alakalı kültürel bazı bilgileri öğrenmek mümkün müdür? Kültürel adaptasyon yeni bir ülkede yaşamaya başladığınızda karşılaşabileceğinizi en yaygın problemdir. Bir kültürü..

547    |   0  10 Common Idioms of Daily English

What is an idiom? An idiom is a group of words and generally a short-expression with a figurative meaning that differs from the literal meaning. When you get into an environment of daily English, it is almost impossible not to face with idioms. Idioms are an inseparable part of daily speech and have..

611    |   0  


Kendimizi Tanıtmanın Püf Noktaları Var Mıdır?

Yabancı bir ortama girdiğinizde kendinizi nasıl tanıtırsınız? Kulağa oldukça aşina ve kolay bir soru gibi gelebilir fakat bir ortama girdiğinizde kendinizi nasıl tanıttığınız bir anlamda kendi portrenizi çizmek gibidir ve oldukça önemlidir. Yeni bir ortama i..

700    |   0  OUTDOOR ACTIVITIES FOR LIFE AFTER CORONAVIRUS

All of us are excited and looking forward to seeing the summer outside and wait hopefully the virus will end soon. We will get the taste of freedom again. Even the kids of this generation spending most of their time playing games on smartphones and watching cartoons and videos on the internet are go..

609    |   0