Common Grammar Mistakes Many People Make

Many students who are learning English do make these mistakes. However don't take them to the heart too much, as even I and many other natives tend to make mistakes on these things as well. As you have seen so far, English is a profound language notorious for grammar preciseness and it does give..

2898    |   0  Şaşırtıcı Hikayelere Sahip İngilizce İfadeler

Her dilde olduğu gibi İngilizce'nin de kendine has ifadeleri, deyimleri var. Fakat bu ifadelerden bazıları öyle rastgele ortaya çıkmış ifadeler değil. Hele ki öyle ifadeler var ki ortaya çıkış noktası insanı şaşırtacak türden. İşte ilginç ifa..

4804    |   0  


ORMAN'IN İNGİLİZCESİ NE?

Bir gün İngiltere'deki 1 aylık yaz kampından dönen oğlunun ne kadar akıcı İngilizce konuştuğuyla övünen annesi, misafirlerinin içinde onu yanına çağırır ve sorar. "Oğlum siz ne güzel ağaçların arasında kamp yaptınız. S..

5547    |   1  


THE KETCHUP JOKE

Three tomatoes are walking down the street…papa tomato, mama tomato and baby tomato. Baby tomato starts lagging (late) behind and papa tomato gets really angry, and he goes back and squishes him and says KETCHUP! (CATCH UP)!"    *İngilizce'de "yakalamak, y..

3620    |   0