İngilizce ve Türkçede Ortak Kullanılan Kelimeler

İngilizce ve Türkçede Ortak Kullanılan Kelimeler İngilizce öğrenmek ve kelime ezberlemek zor mu geliyor? O zaman bu yazımız sizler için! Bu yazıyı okuduktan sonra İngilizce konuşmaya ne kadar yakın olduğunuzu fark edeceksiniz! İngilizce öğrenmeye yeni..

354    |   0  


The Best Books for English Learners

I know this world is all about technology, but there is something so magical when you actually take a book in your hands. It is not just a magical feeling, but there are a lot of good and useful things that come with it, especially if you are reading in a different language. In this blog, I will ..

318    |   0  


İngilizce Günlük Konuşma Kalıpları ve Cümleler

İngilizce günlük konuşma kalıpları, günlük yaşam içerisinde yaygın olarak kullanılan cümleleri içerir. Pratik bir şekilde İngilizce konuşmanızda size yardımcı olacak içerikleri arıyorsanız doğru yere geldiniz. Bu kalıplar seyahat, alış..

785    |   0  İngilizce Konular Hangi Sıra ile Çalışılmalı?

İngilizce konular, gramer eğitimini en iyi kazandıracak şekilde belirlenmelidir. Çünkü gramer-dil bilgisi bir bütün olarak dilin sistemi ve köken yapısı anlamına gelir. Dolayısıyla yeni bir dil öğrenirken o dilin temel dinamiklerine göre hareket et..

983    |   0  


10 Tips to Learn English

As one of the most spoken languages in the world and the common tongue of business, education and entertainment, learning English is nearly a necessity these days. Although it is often considered one of the most difficult languages to learn, with the right attitude, commitment and these 10 tips, any..

473    |   0  


7 Better Ways to Say “Very Angry”

Whenever possible, you should use descriptive terms instead of very and a common adjective. Here are seven better ways to say “very angry,” along with collocations and examples.   furious (adj.) We use furious to mean “extremely angry” or &ld..

200    |   0  


How to Prepare For The TOEFL Speaking Exam

Toefl speaking section is always problematic for students, but there are some ways that students can use to prepare themselves for this challange on their own. One of them is the chart below with some guidelines how to make your answers better. Follow the steps and guidelines, and check your pr..

397    |   0