İngilizce öğrenmenin önemi ve lüzumu

Toplumsal bir canlıdır insanoğlu. Onu diğer canlılardan ayıran en mühim ayrım toplumsal olmasıdır. Devirler boyunca insanlar cemiyetler halinde beraber hayatlarını sürdürmüşlerdir. Bir insanın, atalarımızın “yalnızlık Allah’a mahsustur” sö..

7493    |   0  


Is English a Lively “TONGUE”?

Acquiring the proficiencies of a foreign language require KNOWLEDGE. Yes, knowledge is power, they say, BUT in truth, knowledge is insight. The same holds true when learning English. It is of the utmost importance for learners to gain good insights. There was a time in our young lives, where we g..

5993    |   0  


-Speaking English with the Right Pronunciation-

When was the last time you laughed really hard when learning English? Learning English as a second language can be very boring sometimes, but a little comedy can change everything and make it fun and funny as well as hilarious. Have you encounter a moment such as this? “I&rsquo..

4042    |   0  


Simple and Basic Requirements in English

As you may have known, the grammar and sentence construction are not an easy systems to master, especially if you come from a school system that spent more time telling you about historical battles and quadratic equations rather than on how to read and write in a perfect way. This is truly a real pr..

4209    |   0  


Crossword No: 1

Across 3. A piece of ground for some kinds of sport.  4. With a lot of people or things in it, so that there is no more space. 6. Live somewhere for a short time.  7. Make somebody do something that they do not want to do.  10. Having a large distance between its edges...

2816    |   2  


Yabancı Dil Öğrenmek ile ilgili

Dil öğrenmek zor ve sonsuzluğa uzanan bir yoldur kuşkusuz ve kendi kendimizi geliştirmemiz sadece kararlılıkla mümkündür. Dil öğrenme sürecinde ne kadar azimli olursak, bunun meyvelerini de o kadar çok alırız, bunu unutmayalım. Gitmenin mümk..

6032    |   0  


Lisan Öğrenmek ile ilgili

Kendi dilinizden başka bir dili öğrenmenin en iyi yolu okumaktır. Okuyarak yeni sözcükler öğrendiğimiz gibi bildiklerimizi de uygulama fırsatını elde ederiz. Daha sonraları bu sözcükleri kullanmak, duyduğumuzda kavramak daha da kolay duruma gelecektir. Dergile..

6274    |   1  


İki dil nasıl öğrenilir?

Yabancı lisan problemine en radikal ilaç küçük yaşlardan itibaren minimum bir yabancı lisan öğrenmek. Bilirkişiler iki lisanlı çocuk büyütmek isteyen ailelere 3 yaşına kadar olan prosese özen göstermeleri ikazında bulunuyor. Ana..

5646    |   2