Infinitive of Purpose

There many ways to show your reason for doing something. You can explain the factor causing your activity by using linking words such as “because, since, as, in that, this is because, in asmuch as, by reason of, etc.”. We also use “to + infinitive” structure to explain why we..

549    |   2  


Neden Educall Language Academy?

Educall Language Academy, öğrencilerine eğitim sürecini alışılagelmiş sistemlerin dışına taşıyan yenilikçi bir öğretim programı sunar. İngilizce öğrenmek için kursa gitmenize, kitap almanıza ve size dayatılan kıstasları takip etmenize gerek kal..

462    |   0  İngilizce Konuşulan Ülkeler

İngilizce Konuşulan Ülkeler Dünyanın en çok konuşulan dili her ne kadar Çince olsa da farklı kıtalarda konuşulma oranına baktığımızda en yaygın dil İngilizcedir. Bu da bize İngilizcenin dünya çağında ne kadar geçerli ve İngilizce konuş..

458    |   0  


How do we improve our listening skills?

Understanding English is sometimes harder than speaking English. Below are some of the tips that you can use to improve your listening skills:   1. Listen to podcasts: Listening to podcast both informs you and helps you with pronunciation. And thus, if you listen a podcast, it can help yo..

422    |   0  


Öğretmenler Günü

Öğretmenler günü dünyanın birçok ülkesinde farklı tarihlerde kutlanır ve belirli bazı ülkelerde resmi tatil olarak kabul edilir. 5 Ekim 1994’te yılında Paris’te düzenlenen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetle..

409    |   0  


İngilizce İş Görüşmesine Hazırlanmak

İş görüşmeleri ne kadar stresli olsa da, ingilizce iş görüşmesi yapılacağı zaman, daha da stresli olunabiliyor. İngilizce iş görüşmesine hazırlanırken, bir kaç noktaya dikkat ederseniz, en azından daha az stresli olursunuz. 1. CV’nizde doğ..

441    |   0  


Stan Lee - Stanley Martin Lieber

He was an American comics writer, publisher, editor and also a presenter.  He created world famous characters such as Spider Man, Fantastic Four, X-Man, Iron Man, Daredevil and Hulk. He was born in December 1922 and died in November 2018. Even if he was at the age of 95, his death made sad and ..

592    |   0