-Yeni İngilizce Kelimeler Rüzgârına Kapılmak-

Bir dili öğrenmek istiyorsak o dili sevmemiz gerektiği kaçınılmazdır. Bu durumda İngilizceyi konuşmayı, yazmayı, okumayı, dinlemeyi sevmemiz bir artı olacaktır. Çok fazla İngilizce okumamız, seyretmemiz gerekiyor. Okuduğumuz kitapları psikoloji, felsefe, sağlık, hukuk gibi çeşitli dallara ayırarak çeşitlendirebiliriz. Böylece hem kelime dağarcığımızı genişletir hem de genel kültürümüzün çıtasını yükseltmiş oluruz. Şarkıların sözlerini anlamaya çalışabilir, ezberleyerek aklımıza kazıyabiliriz. Seyretmekten hoşlandığınız filmlerin, dizilerin İngilizce alt yazılı versiyonlarını bulup sevdiğiniz sahnelerdeki konuşmaları ezberleyerek dilinizi geliştirebilirsiniz. Seyrettiğimiz filmler, diziler bizde merak uyandırmalı ki heyecanla işittiğimiz kelimeler aklımızda kolayca kalsın, seyrimiz de iyi olsun. Kendimizi direkt olarak kitapların, gazetelerin, hikâyelerin, filmlerin, dizilerin, müziğin kollarına bırakmalıyız.

Radyo dinleyerek kelime öğrenmeyi de unutmayalım. Herhangi bir işle meşgulken radyo dinlemek, dinleyebilmek kadar pratik bir şey yoktur herhalde. Radyo dinlemek kulak dolgunluğu denen aksiyonu gerçekleştirmek için mükemmel bir fırsattır.

Radyodan haberleri dinleyebiliriz mesela. Kadim haber kanallarını radyonun yanı sıra TV’den, gazetelerden, sanal ortamdan takip edebiliriz. Böylece haberleri takip ederken aynı zamanda dünyada neler olup bittiği hakkında iyi bir İngilizce birikimimiz de oluşuyor ve çok önemli kelimeleri öğrenmiş bulunuyoruz. İngilizce takip ettiğiniz tüm bu iletişim kanalları sayesinde yeni kelime öğrenecek olmanız sizin için büyük bir artıdır. Ayrıyeten, okumaktan zevk aldığınız kitapları birden çok kez okursanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Çok okumak, videolar izlemek, buralarda geçen konuşmaları, diyalogları kafamıza adeta nakşetmek zaruridir. Kendimizi gramere ve kelimelere teslim etmemiz gerekiyor. Belgesel seyretmek de yeni kelimeler öğrenmede bize destek olacaktır. Bu konuda Youtube bildiğiniz üzere gerçek bir hazine.

Bu web sitesi üzerinden pek çok belgesel videosu izleyebilirsiniz. Ancak bu belgesellerde konuşmalar geçmeli. Dergi – TV – gazete reklamları sayesinde de İngilizce öğrenebiliriz. İngilizce’de en zor şeyin konuşmayı öğrenmek olduğunu bilmeliyiz. Yeni kelimeler ciddi emek vermeden, zaman ayırmadan, azimli olunmadan öğrenilemez.

Film, dizi seyrederek İngilizce kelimeler öğrenebiliriz derken şunu belirtmeliyiz ki bu filmler, diziler içinde bol konuşmaların, diyalogların geçtiği ürünler olmalı. Bu filmler, diziler içinde ne, nasıl ve ne anlamda söyleniyor buna dikkat etmemiz gerekiyor. Youtube’ün İngilizce yeni kelimeler öğrenme konusunda uçsuz bucaksız, harikulade ve ücretsiz bir kaynak olduğunu biliyorsunuz. Bu web sitesi sayesinde binlerce İngilizce videoya ulaşabilirsiniz. Youtube’ün bir artısı da izlediğimiz videoları durdurabilmemiz, defalarca seyredebilmemizdir. Kişilerin birbirleriyle durmadan diyalog halinde oldukları hareketli diziler, filmler, kişisel videolar seyretmeliyiz.

Bunları seyrediyorken her bir cümleden sonra videoyu durdurup söyleneni anlamayı deneyebiliriz. İngilizce kelimeler öğrenirken alıştırma yapmamız kaçınılmazdır. Öğrenmenin sonu yoktur gerçeğini de aklımızın bir köşesine not edelim.

Kafamızı tüm iletişim araçları vasıtasıyla İngilizce bombardımanına tutmamız gerekiyor; bunu çok yapmamız lazım. İngilizce kelimeler öğrenme konusu hiçbir zaman bitmeyecektir. Fakat asıl merhem okumaktır. Okumayı ihmal etmemeliyiz.

Şunu boşvermemek gerekir ki İngilizce zor bir dildir, bu dil hakkında her şeyi bilemeyebiliriz. Hiçbir zaman “ben İngilizce’nin piri oldum” diye düşünerek gevşememeliyiz.

 

4509    |   0