21 Aralık Kış Gündönümü

Kışın en kısa ve en karanlık günlerini yaşadığımız şu günlerde güneşe hasret kaldık. Gece ve gündüzün birbirine eşit olduğu 23 Eylül’den itibaren her geçen gün geceler daha çok uzamakta ve bunun sonucunda da gündüzler kısalmakta. Giderek yılın en uzun gecesi olan 21 Aralık’a yaklaşıyoruz. Peki kış gündönümü tam olarak nedir? Bu yazımızda bu konuyla ilgili detaylar vermeye çalışacağız.

Gündönümleri solstis olarak da bilinir. Yaz gündönümü 21 Haziran’da, kış gündönümü 21 Aralık’ta yaşanır. Aslında burada belirttiğimiz yaz ve kış kavramlarını Kuzey Yarım Küre’ye göre ifade ettiğimizi söylememiz lazım. Çünkü, 21 Aralık’ta Kuzey Yarım Küre’de en uzun gece yaşanırken, Güney Yarım Küre’de en uzun gündüz yaşanıyor.

21 Aralık’ta güneş ışınları 23°27‘ güney paralelinde yer alan Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Oğlak Dönencesi’den kuzeye gidildikçe geceler uzamaya başlar. Güneş ışınları da daha düşük açıyla geldiği için kuzeye gidildikçe gölge boyları uzamaya başlar. Kuzey Kutup Dairesi’ne varıldığında ise tamamen gece yaşanır. İşte bu tarih Kuzey Yarım Küre’de kışın başlangıcı, Güney Yarım Küre’de ise yazın başlangıcı kabul edilir.

21 Aralık ile ilgili ilginç bir detay daha var. Uzmanlar 21 Aralık’ta yaşanan çevresel değişimlerin depresyonu tetikleyebileceğini söylüyor. Güne karanlıkta başlanmasının ve günboyu karanlıktan geçirilen sürenin uzunluğu insan psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor. Güneş ışığından mahrum kalma kişilerde mutsuzluğa yol açabiliyor. Bunun üstesinden gelebilmek için vitamin açısından zengin gıdalarla beslenmenin önemine değiniliyor.

1288    |   0