23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nedir ve Neden Kutlanır?

Hiç bir ülkede çocuklara hediye edilen bir çocuk bayramı yoktur!

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, bu ayrıcalığı Türk çocuklarına vererek, 23 Nisan 1927 yılından itibaren 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak her yıl kutlanmasını sağlamıştır. Geçmişten günümüze kadar ulaşan ve her yıl tüm dünyada büyük bir coşku ile kutlanan 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı Educall ailesi olarak kutlarız!

23 Nisan'ın Önemi

23 Nisan Türk ulusunun kendi yönetimini kendi eline alması demektir. Bu, Osmanlı imparatorluğu 1.Dünya Savaşı'nda yenildikten ve meclisi devre dışı bırakıldıktan sonra Ankara’da kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi ile aldığı çok önemli bir karardır. Dünyada başka bir örneği olmayan bir gazi meclisidir.. Türk milletinin, Türklüğün bin yıllık unutulmuşluğu bu meclisle ortaya çıkacaktır. Özellikle birinci meclis son derece demokratik, sözünü esirgemeyen ve eleştiren meclis olmuştur. Türk milletinin adına gurur vesilesi ve övünç kaynağıdır. Çocuklara bir armağan olan 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocukların kalbine yazılmıştır. Bugün bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalsak da alınan kararlar ve Cumhuriyetin bize getirdikleri, kaliteli bir yaşam için olmazsa olmazları haline gelmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluş yıldönümünde Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği ve ilk kez 1927 yılında kutlanan çocuk bayramı, kaynak oluşturarak çocuklara harika bir gün geçirmeyi hedeflemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Paşa himayesinde gerçekleşen 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı büyük heyecanla kutlanmıştır. Atatürk, arabalarından birini çocuklara tahsis ederek etkinliklerin yapılması ve ayrıca Cumhurbaşkanlığı Bandosu’nda konser verilmesini sağlamıştır. İlk kutlamada ise Ankara’da bulunan cemiyet binalarından bir binaya Çocuk Saray’ı adı verilerek, o şekilde anılması gerçekleşmişti. Her yıl başta ülkemizde ve daha sonra yurt dışı temsilciliklerimizde çeşitli etkinliklerle büyük bir coşkuyla kutlanan Çocuk Bayramı tam olarak milli birliğimizin kenetlendiğini ortaya koyar.

TBMM’nin açılışı ile egemenlik padişahtan alınıp halka verilmiştir. Yaşanan savaşlar, verilen kayıplar ve mücadelelerde çocuk askerlerin ülkemizi canı pahasına koruması bu tarihin çocuklara hediye verilmesinde büyük etkendir. Ayrıca çocukların anne babalarının bu savaşlarda topraklarımızı korumak için savaşarak şehit olmasıyla öksüz kalması güzel günün çocuklara hediye edilmesinde büyük etkendir. Onları sevindirmek amacı taşımaktadır. 23 Nisan Ulasal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarına her yıl farklı ırklardan çocuklar Türkiye’ye gelerek katılmaktadırlar. Bu bayramın din, dil, ırk ya da mezhep farkı gözetmeksizin tüm çocuklara eşit olduklarının mesajı verilir. Okullarda eğlenceli aktivitelerle çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmakta ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi zorluklar ve mücadelelerle ülkemizde Cumhuriyeti ilan ettiği, TBMM’nin açılışı konuşulmaktadır. Bu önemli günü çocuklara hediye eden Mustafa Kemal Atatürk, o yıllarda bugünün çocuklarının yarının büyükleri olarak ülkemize sahip çıkacağını ve en iyi şekilde temsil edeceğini biliyordu…

3241    |   0