Akıllı Şehirler

Hayatlarımızı daha da kolay bir hale getirmek, doğaya ve çevreye zararı minimuma indirmek için ortaya çıkarılan ve günlük yaşantılarımıza direk olarak olumlu etkiler sağlayan akıllı şehirler son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz terimler arasında yer alıyor. Genel anlamı ile akıllı şehirler kavramını tanımlayacak olursak, insanlara, doğaya ve canlılara zarar veren düzensiz ve plansız yerleşim, gürültü, görüntü ve çevre kirliliği gibi unsurların önüne geçmek amacı ile teknoloji yardımı ile planlanmış projelerdir.

Akıllı şehir uygulamaları birçok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Bu uygulamalardan en çok uygulanan ve gündemde yer alan ise akıllı enerji yönetimi demek yanlış olmaz. Gün geçtikçe azalan enerji kaynaklarımız sebebiyle gerek firmaların, gerekse ülkelerin geliştirdiği akıllı enerji yöntemleri ile çevresel zararı minimuma indirip enerji ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Akıllı enerji yönetimi uygulamalarının yanı sıra akıllı ulaşım, akıllı binalar gibi farklı terimlerde karşımıza çıkmakta. Peki akıllı ulaşım nasıl sağlanır. Yani ulaşımı nasıl akıllandırabiliriz sorusuna cevap verecek olursak, artan araç sayısından ötürü kaybedilen zamanın yanında yakıt tüketimi, karbon salınımı gibi unsurlar ulaşım konusunda şehirlerde akıllanmaya gereksinim sunmaktadır. Bu aşamada şehir içerisinde belirli noktalara yerleştirilecek sensörlerin yol durumu gibi verileri analiz edip diğer sürücüleri alternatif yollara yönlendirerek saymış olduğumuz tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bu örneği pek çok farklı şekilde yorumlayabiliriz. Daha somut bir örneği de AVM otoparklarının girişinde görmüş olduğumuz toplam dolu ve boş park yeri tabelası bir akıllı ulaşım uygulamasıdır. Akıllı şehirler konusunda bahsetmiş olduğumuz bir diğer örnek olan akıllı binalara örnek vermek gerekirse, enerji tüketiminin neredeyse %50’sini kullanan binaların yakın gelecekte kentleşme ile doğru orantılı olarak bu rakamı daha da yukarı çıkaracağı kaçınılmaz gibi gözüküyor. Bu durum karşısında binalar içinde enerji tüketimi konusunda birçok farklı akıllı uygulama tasarlanmaktadır. Bina etraflarına takılan sensörler, su ve yakıt tüketiminde tasarruf sağlayacak uygulamalar, enerji üretimi sağlayacak panel ve benzeri yöntemler ile binalarımızı da akıllandırmak mümkün.

Enerji tasarrufunun yanı sıra akıllı şehir projeleri farklı alanlarda da etki sağlamaktadır. Özellikle şehirler genelinde bulut teknolojisinin yardımı ile depolanan görüntüler sayesinde suç oranlarında ciddi düşüşler gözlemlenmektedir. Örnek olarak Huawei’nin emniyet kuvvetleri için geliştirmiş olduğu özel ve kamusal güvenlik kamera erişim programı başarılı bir akıllı şehir uygulamasıdır. Bir diğer akıllı şehir uygulaması da eğitim alanında verilebilir. Uzaktan eğitim ile daha ulaşılabilir hale getirilen eğitim-öğretim sayesinde öğrenciler nerede olursa olsun internet veya telefon yardımı ile birçok alanda eğitim alabilmektedir. Bizde Educall Academy olarak telefon yardımı ile online yabancı dil eğitimleri ile Akıllı Şehir Projelerine ülke genelinde katkı sağlamaktayız.

Peki akıllı şehir olabilmek için ne gerekiyor? Her şehrimizi akıllı şehir statüsüne getirmek mümkün mü? Bu unsur tamamen belediyelerin gayesinin yanında çalışma disiplinine de bağlıdır. Akıllı şehir ünvanı alıp daha sonrasında kaybeden şehirler olduğu gibi uzun süreler boyunca bu ünvanı koruyan şehirlerde bulunmaktadır. Dünya genelinde,

·        San Francisco

·        Columbus, Ohio

·        Seul

·        Kansas City

·        Pittsburgh

·        Boston

Ve çok daha fazlasının yer aldığı akıllı şehirler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre akıllı şehirlerin 2025 yılına kadar yaklaşık 26, 27 şehir olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca akıllı şehir kriterlerinin tamamını gerçekleştiremeyen ancak belirli unsurları sağlayıp “Sürdürülebilir Şehir” adı ile adlandırılan onlarca şehir de dünya genelinde bulunmaktadır. Ülkemize döndüğümüzde ise akıllı şehir statüsünde henüz bir aday şehrimiz bulunmuyor. Ancak sürdürülebilir şehirler listesinde ise sekiz şehrimiz raporda yer aldı. Bu şehirlerimiz İstanbul, Bursa, Ankara, Eskişehir, İzmir, Denizli ve Adana. Önümüzdeki yıllarda aday olarak yer alan şehirlerimizin de listeye adlarını yazdıracağı düşünülüyor.

1525    |   0