Birkaç Adımda Eğlenerek İngilizce Öğrenme

Yabancı dil öğrenmenin yegâne yolu onu kullanmaktır. Başka türlü katiyen olmaz. Ders kitapları ile kendinizi kasıp kusursuz bir gramere sahip olsanız dahi bir gün size ”hadi İngilizceni kullan” denildiğinde zorlanırsınız. Konuşamaz, yazamazsınız.

Gerçekten de kullanma alışkanlığını kazanmak oldukça önemli.

Bundan başka, siz bu dil öğrenme olayını ne kadar ciddiye alırsanız, ne kadar görev olarak benimserseniz, ne kadar ders diye zorlarsanız öğrenmek o kadar zor olur! İşin sırrı eğlenmekte..

Ama bunun için hiç de Bodrum’a gidip turist peşinde koşmaya ya da yurtdışında okuyacağım diye kendinizi zorlamaya gerek yok. Siz orda da Türk arkadaş bulursunuz, hiçbir şey öğrenmeden dönersiniz. 

Evinizin konforunda da İngilizcenizi yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz. Küreselleşmenin gücünü kullanın, İnternetin farkına varın!

Eğer okuduğunuzu anlayabilecek kadar bir İngilizceniz varsa:

1. İnternette yabancı siteleri gezin. Mesela vizyona giren bir film güzel mi diye merak ettiniz, Türkçe bir kaynak yerine İngilizce bir siteden araştırın. Önceleri basit cümlelerin kullanıldığı izleyici yorumlarını okursunuz, sonra bir bakmışsınız röportajları okuyorsunuz.

2. Kendi ilgi alanlarınız, hobileriniz ile ilgili yabancı bir tartışma sitesi bulun. Mesela tenis meraklısıysanız; Google’a girin ”tennis forum” yazın.

3. Kendinize yabancı bir arkadaş bulun, hem belki onun da İngilizcesi süper değilse kendinizi daha rahat hissedersiniz.

4. Film mi izleyeceksiniz, altyazılıyı tercih edin. Yabancı dizilerin CD’sini arkadaşınızdan bir alın, belki seversiniz.

5. Yabancı bir şarkının melodisi ağzınıza takıldı, mırıldanıp duruyor musunuz? İnternetten sözlerini bulun, şarkıyı doğru kelimeleri ile söyleyin, Türkçe anlamı neymiş tercüme edin.

6. İnternetten oyun oynuyorsanız, Türkler ile takılmak yerine uluslararası takımlara girin.

7. Bilgisayar oyunları oynuyorsanız, hikâyelerin anlatıldığı bölümleri atlamayın. Anlamaya çalışın, hem oyun zevkiniz de artar.

8. İngilizceniz geliştiği zaman düzgün İngilizcenin kullanılmadığı şeylere yönelin. Fıkralar, amatör YouTube filmleri gibi.

9. Kesinlikle bir bilgisayar sözlüğünüz olsun. Yabancı bir yazıyı okurken, bilmediğiniz kelimeyi hemen kopyala/yapıştır ile anlamını öğrenin. Ama bir kenara not etmeye ya da ezberlemeye çalışmayın. Keyfiniz kaçmadan siz yazınıza dönün. Eğer o önemli bir kelime ise zaten hep karşınıza çıkacaktır; sizde kelimeyi sözlükten altıncı bakıştan sonra farkında olmadan öğrenmiş olacaksınız.

Fark ettiyseniz, ana düşünce eğlenerek yapacağınız şeyleri Türkçe yerine İngilizce yapmaya çalışmak. İşin içine eğlence girdi mi, farkında olmadan öğrenirsiniz. Tabii bu olay aslında tüm yabancı diller için geçerli.

6769    |   1