DIY - Do It Yourself

Dilimizde “Kendin yap” anlamına gelen bir cümledir. Günümüzde bir akım haline gelmiştir. 1900’lü yılların başlarında ortaya çıkmış ve 1950’li yıllar ve sonrasında yoğun olarak takip edilmiştir. İnsanların “ben yapabilirim” hissini kuvvetlendirdiği ve getirdiği haz neticesinde rağbet gördüğünü düşünülmektedir. İlk olarak evlerde dekorasyonla başlamış; bunu moda, bahçe işleri, güzellik, oyuncak, yiyecek ve organizasyon takip etmiştir. Ayrıca sokak hayvanları için de çalışmalar yapılmaktadır.

Evlerinde tadilat ve dekorasyon çalışmaları yapmaya başlayan insanlar, günümüzde bu eylemlerini oldukça geliştirmiştir. Örneğin bir mobilya aldığınızda kurulum kılavuzu sayesinde onu kendiniz baştan yapabilirsiniz. Süsleme, hediyelik eşyalar, mutfak, çocuk aksesuarları, takı tasarımları, kıyafetler, kişisel bakım, kutlama organizasyonları, mutfak, moda alanlarında yapılan çalışmalarla; DIY aslında hayatımızın birçok bölümünde tercih edilen bir aktivite haline gelmiştir.

Ürünleri temin etmek için iki farklı seçenek mevcuttur. Yapı marketler, nalbur, kırtasiye, market, tuhafiye gibi yerlerden alışveriş yapabileceğiniz gibi, projelerinizi geri dönüşüme uygun malzemelerle de gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bir kavanozu boyama, süsleme gibi çalışmalarla bir vazoya dönüştürebilirsiniz.

Ürünleri daha ekonomik hale getirmek, becerileri ve görsel zevkleri artırmak amacıyla başlayan bu uğraşı; insanlara önemli kişisel gelişim katkıları sunar. Daha aktif bir yaşam sürme, el yetilerinin gelişmesi, farklı fikirler üretebilme ve farklılaştırabilme, el emeğinin değerini anlama, empati yapabilme, takıntılardan kurtulma, motivasyon artışı, üretim anlayışı gibi konularda belirgin ölçüde gelişme kaydedilir.

832    |   0