Kadınlar Günü'nün Hüzünlendiren Hikayesi

Türkiye’de ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” adıyla kutlanmaya başlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Kadınlar Günü” ya da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adıyla tanımlanmış olan 8 Mart Kadınlar Günü’nün tarihçesini biliyor musunuz?

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve çalışma saatinin insani koşullarda yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunan 40 bin kadın dokuma işçisi çalıştıkları tekstil fabrikasında 8 Mart 1857 günü greve başlamıştı

Polis ardından greve müdahale ederek işçileri fabrikaya kilitlemiş ve olayların yayılmaması için fabrika çıkışlarına barikat kurmuştu.

İşçiler fabrikaya kilitlendikten sonra çıkan yangında barikatlar nedeniyle kaçamayan 120 işçi yanarak can verdi.

Bu felaketten yıllar sonra 1910’da toplanan 2. Enternasyonel’de gerçekleştirilen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı kapsamında ölen dokuma işçilerini hatırlatarak 8 Mart’ın Uluslararası Kadınlar Günü olarak anılması önerisini dile getiren Clara Zetkin’in önerisi oy birliği ile kabul edildi.

1960’lara kadar bazı ülkelerce sosyalizmin yayılması çekincesi ile yasaklanan Kadınlar Günü kutlamaları ‘60’larda Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı etkinliklerde anılmaya başladıktan sonra Batı Bloku ülkelerinde de yayılmaya başlamış ve nihayetinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca 16 Aralık 1977’de “Dünya Kadınlar Günü” olarak kabul edilmiştir.

3581    |   2