Dünya’nın En İlginç 10 Kültürü

Kültür nedir? Kültür, insanlığı hayvan aleminden ayırt edici önemli unsurlardan birisidir. Her toplumun diliyle beraber sahip olduğu farklı bir kültürü vardır. Bir toplumu daha iyi tanıyabilmek önce kültürünü anlamaktan geçer. Süregelen kültürel miraslar bir toplumun düşünme ve yaşayış şekli hakkında bize pek çok şey söyleyebilir. Fakat, bazı kültürel davranışlar var ki o kültür dışındaki insanlara çok ilginç gelebilir. Yine de sizin için ne kadar ilginç ve saçma olursa olsun bu kültürlerin toplumun kökleşmiş gelenekleri ve onun ayrılmaz bir parçası olduğunu hatırlayıp saygı duymak gerekir.

Dünya üzerinde seyahat etmeye başlayacaksanız ‘ölülerle bir arada yaşamak’ gibi ilginç kültürleri görmeye hazır mısınız? İlk şokunuzu evinizde yaşamak isterseniz işte sizin için derlediğimiz dünyanın en ilginç kültürel gelenekleri…

 

1. Tayipusam – Pirsing Festivali

Ocak veya şubat ayında Güney Hindistan’da Tamiller, Hindu Savaş Tanrısı Lord Muruganı mutlu etmek ve şükranlarını sunmak için büyük bir kutlama yaparlar.  Yüzlerine ve vücutlarına taktıkları halkalar, pirsingler, hızmalar şükran ve bağlılık göstergesidir. Festivalde bazı kişiler  ‘kavadi’ denilen büyük ve süslü ağır halkaları minnet göstergesi olarak kafalarının üstünde taşırlar.

 

2. Famadihana – Ölüyle dans etmek           

Madagaskardaki Malagasi kabilesinde Famadihana kültürünün bir parçası olaral cenaze töreninde ölü bedenlerle dans edilir. Atalarının bedenlerinin gömüleceği yere geldiklerinde ölü bedenlerine yeni kıyafetler giydirilir ve müzik eşliğinde mezarın etrafında dans ettirilir. Bu gelenek 7 yılda bir gerçekleştirilirdi fakat son zamanlarda eskisi kadar sıkı bir bağlılıkları kalmadı, Malagasilerin.

 

3. Mısır’da yemekte tuz istemek

Mısır’da bir evde misafirseniz yemek esnasında tuz istemeniz farklı anlaşılabilir. Eğer tuzluğu isterseniz, yemeğinize daha fazla tuz katmanız Mısırlılar için bir hakarettir.

 

4. Venezuela’ da bir yere zamanında gitmek

Venezuelalılar da tıpkı Hintliler gibi. Venezuelada belirlenen yere söylenen saatte gitmeniz kabalık olarak anlaşılır ve en az 15 dakika geç gitmelisiniz bu durumu yaşamamak için. Misafirliğe zamanında gelmeniz çok istekli ve aç olduğunuzu düşündürüp sizi küçük düşürebilir.

 

5. Polterabend – Düğün öncesi tabak kırmak

Bu ilginç Alman geleneğinde gelin ve damadın arkadaşları ve ailesi bir araya gelip tabak kırarlar. Sonrasında tüm dağınıklığı gelin ve damat beraber toplamak zorundadır. Bu birlikte aşılacak zor günlerin provasıdır. Tabak toplamaktan zor günlere bayağı bir uzak görünüyor…

 

6. Hindistan’da şanslı olması için yeni doğan bebeği fırlatmak

Bu gelenek yaklaşık 85-90 km yükseklikteki Sri Santeswar tapınağından bebeklerin atılmasıyla gerçekleştirilir. Bebekler aileleri tarafından bir kıyafetle yakalanır. Aileler 500 yıldır bu geleneği gerçekleştirmektedir.

 

7. Venezuela ve Brezilya’da ölen kişinin külünü yutmak.

Yakınımızı kaybettiğimizde müthiş bir özlem duyarız peki ya hatırlamak için kül yutmak? Sizce de biraz fazla değil mi? Brezilyadaki Yonamamo kabilesi ve Venezuelalıların yaptığı tam olarak bu. Bu gelenek ölen kişiye ait eşyaların saklanmasını engeller, hepsi yakılır ve kül aile bireyleri arasında paylaştırılır.

 

8. Endonezya’da birisini kaybettiğinde parmak kesmek

Endonesyadaki Dani kabilesi bu ilginç gelenekle çıtayı oldukça uçlara taşıyor. Aile bireylerinden birisi vefat ettiğinde bu kabiledeki kadınlar çekilen duygusal acının yanında fiziksel acı çektiklerini de göstermek zorundalar, bu yüzden parmaklarının bir kısmını keserler. Bunu atalarını kutsamak için yaptıkları söylenir. Artık çok nadiren yapılıyor.

 

9. Çin’ de hamile eşi yanan kömür üzerinde taşımak

Çinde hamile kadını eşi çıplak ayakla yanan kömürün üzerinde taşıyabilirse doğumunun kolay geçeceğine inanılır. Peki ya adamın çekeceği acı?

 

10. Tayland’ da boyunlarına halka takan kadınlar

Tayland’ ın Karen kabilesinde kadınlar zürafa gibi uzun boyna sahip olmak için halkalar takıyor. Bu onlar için bir güzellik ve zarafet göstergesi. Kız çocukları 5 yaşından itibaren halka takmaya başlıyor ve yaşları ilerledikçe yenileri ekleniyor. Eski zamanlarda Karen kadınları hem güzellik hem de köylerine saldıran kaplanlara karşı kendilerini korumak için bu halkaları takarmış.

 

1011    |   0