DÜNYANIN EN ÜNLÜ 5 FESTİVALİ

Festivaller deyince aklınıza hangi ülkeler veya hangi festivaller geliyor? Kafanızda televizyonda görmüş olabileceğiniz Coachela veya İspanyadaki Domates Festivali canlanıyor olabilir. Peki çamur festivalini hiç duydunuz mu? Kulağa pek eğlenceli gelmiyor olabilir. Eğer siz de çantanızı veya valizinizi alıp şöyle birkaç ülke gezmeyi planlıyor ve farklı deneyimler yaşamak istiyorsanız, işe festivallerle başlayabilirsiniz. Bugün sizinle dünyanın en ilginç, renkli ve popüler 5 festivaliyle alakalı bilgi paylaşacağım. Gitmeyi düşünmüyorsanız bile belki fikriniz değişebilir. Neden mi? Eğer gittiğiniz ülkeninin insanını ve kültürünü tanımak istiyorsanız festivallerden daha uygun bir ortam bulamazsınız. Bu kadar insanın bir araya gelip eğlendiği bu festivallerde normalde göremeyeceğiniz pek çok şeye tanık olabilirsiniz. Çamur deryasına dalmak pek size göre değilse de Harbin Buz Festivali gibi festivallere katılabilirsiniz. İşte size Harbin Buz ve Kar Festivali ve daha fazlası. Keyifli okumalar!

 

1. Harbin Buz ve Kar Festivali

Çin Dünya`nın en büyük kar festivaline ev sahipliği yapıyor. Bu festivalde bina büyüklüğünde kardan heykeller görmeniz mümkün. Sanatçıların kardan yaptığı heykelleri gördüğünüzde ağzınız açık kalacaktır. Kar kütlelerini bir araya getirip kültürel figürlere, binalara ve hayvanlara dönüştüğü bu festivali heykeller erimeden günlerce ziyaret etmek mümkün. Eğer bütün kış evde oturmaktan sıkılmak istemiyorsanız hem sanat hem de eğlence bir arada olsunculardansanız bu festival tam size göre. Saatlerce gezmenizi gerektirecek kadar çok sayıda heykel var. Festival Ocak ayının 5`i ile Şubat` ın 5` i arasında düzenlenmektedir.

 

2. Rio Karnavalı

Daha kalabalık ortamların ve büyük eğlencelerin insanıysanız her sokağında ayrı bir parti verilen Rio Karnavalında eğlenceye doyacaksınız. Açık alanda düzenlenin Dünya`nın en büyük maskeli balosunda rengarenk geleneksel kıyafetler giymiş kadınları ve her sokak başında farklı samba dansçılarını, şarkıcıları görmek mümkün. Eğer Rio`ya olan geziniz kısa süreliyse bu festivale katılarak Brezilya kültürü hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Rengarenk geçit törenlerinin düzenlendiği bu festival Dünyanın bir yarım küresinde kış yaşanıyorken diğer yarım küresinde yazın yaşandığı Şubat ayının 21 ve 26 sı arasında düzenlenir.3. Fener Festivali

Tayvan`da düzenlenen bu festivalin güzelliğini anlatmak mümkün değil. Aynı anda gecenin karanlığına binlerce dilek fenerinin bırakıldığını ve adeta ateş böcekleri gibi uçtuğunu hayal edin. Tayvan`ın Pingxi bölgesinde düzenlenen bu festival Dünya`nın en büyük fener festivalidir. Uzak Doğu insanları gökyüzüne dilek feneri göndermenin şans getirdiğine inanıyor. Dileklerini gerçekleştirmek için gökyüzüne fener gönderdikleri bu festivale siz de kendi dilekleriniz için katılmayı deneyebilirsiniz. Dilek dilerken istediğiniz dileği çok iyi seçin, sürprizler yaşayabilirsiniz. Bu festivalin geçmişine baktığımızda köy gözetmenlerinin mültecilere evlerinin güvenli olduğunu ateş balonu yakarak haber verdiğini ve bunu duyan mültecilerin evlerine döndüklerini görüyoruz. Festival her ay yılının ayın tam olarak görülebildiği ilk gece 7/8 Şubatta düzenlenir.

 

4. Holi Festivali

Renk Festivali olarak da bilinen bu festivalde iyiliğin kötülüğe üstünlüğü ve kışın sonunda baharın gelişi kutlanır. Hindistan ve Nepal gibi Hintli nüfusun ağırlıklı olduğu ülkelerde kutlanır.  Festivalin en güzel anları insanların sokaklarda ve tapınaklarda bir araya gelip birbirlerine renkli toz ve su balonu fırlattıkları anlardır. Festivalin sonunda herkesin renklerle boyanmasıyla ortaya gökkuşağını andıran bir görüntü çıkar. Farklı renklerin farklı kişilikleri temsil ettiği bu kutlamada renklerin cümbüşü iyiliği ve güzelliği temsil eder. Aynı zamanda farklılıkların bir araya geldiğinde nasıl bir uyum oluşturduğunu gösterir. Şubatın sonu ve Martın ortalarına doğru Ay takviminde ayın tam olarak görüldüğü ayın sonunda kutlanır. Bu festivalde Hintli ailelere konuk olursanız akşam evde devam eden eğlencelerine de tanık olabilirsiniz.

 

5. Boryeong Çamur Festivali

Çamur festivali her yaz Güney Kore`nin Boryeong şehrinde düzenlenir. Boryeong kasabası kozmetik bir ürün olarak değerlendirilen Germanyum, Bentonit ve mineraller bakımından hayli zengin bir çamura sahip. Festival başlarda festivalin gerçekleştiği bu bölgeye ziyaretçi  çekmek için düzenlenmeye başlanmış fakat özellikle son zamanlarda gittikçe popüler hale gelmiştir. Festival, Dacheon plajında gerçekleşiyor. Boryeong’dan kamyonlarla çamur bu plaja getiriliyor. Festival alanında çamura bulanmamak imkansız. Hatta çamura bulanmamak için özel çaba gösterenler cezalandırılıyor. Yanısıra gitmişken çamur masajı yaptırıp festivalin tadını çıkarabilir ve rahatlayabilirsiniz. Tabi çamur banyosu ve masajın dışında katılabileceğiniz farklı aktiviteler de var. Çamur güreşi, çamur kayağı ve çamur kralı yarışması gibi.

 

315    |   0