EBEVEYNLERİN GİZLİ KORKUSU BİLGİSAYAR OYUNLARI

Son bir kaç yılda çevrimiçi oyunların çocukların sosyal hayatı ve iletişiminde büyük sorunlara neden olacağı ve bağımlı hale gelecekleri korkusu aileler için büyük bir endişe kaynağı olmuştur.  Bu da bazı ailelerin çocuklarının oyun oynamakla geçirdiği zamanı azaltmak için işe yarar çözümler bulmaya itmiştir.

Şunu hatırlatmakta fayda var; çocukların video oyunları oynamasıyla ilgili yapılan araştırmaların hepsi aynı kötü portreyi çizmiyor. Aslında bu tür endişelerin yersiz olduğunu ve oyunların çocukların düşünülenin aksine daha az değil daha fazla sosyalleşmelerini sağlayacak bir eğitim aracı olarak kullanımını destekleyen araştırmaların sayısı giderek artıyor.

Aynı düşünceyle pek çok okul çocukların öğrenmeye olan isteğini artırmak için etkileşimli tahtalar, tabletler gibi teknolojinin diğer kaynaklarını kullanıyorlar. Her ikisi de video oyunları kadar çocuklar arasında popüler ve benzer etkilere sahip.

Oyunların Eğitimde Yeri

Çocuklar için dil öğrenmeleri için oyunların kullanıldığı sınıflardan daha ilgi çekici ve uygun bir ortam olamaz. Bazı okullar öğrencilerin kendi öğrenme alanlarını oluşturabilmeleri düşüncesiyle dil derslerinde çoktan Minecraft ı kullanmaya başladı bile. Yanı sıra, bu oyun öğrencilerin yeni kelime kazanmasını sağlıyor.

Video oyunlarının dil öğretiminde araç olarak kullanılmasını araştıran önde gelen kişilerden James Paul Gee çocukların oyunlar aracılığıyla farklı rollere bürünerek hata korkusundan sıyrılıp daha rahat öğrenmeler yapabileceğini savunuyor. Çocuklara gerekli seviyede zorluk, destek ve kendileri olabileceği bir öğrenme alanı sağlandığında öğrenme süreçlerinin sorumluluğunu alabileceğini destekliyor.

Dil öğrenmek çocukların konfor alanlarından çıkmaları demektir. Dilbilimcilerin duygusal bariyer olarak tanımladıkları, hata yapma ve kendine olan güvenini kaybetme korkusu çocukları öğrenmekten alıkoyabilir.

Türkiyede yapılan bazı araştırmaların da ışığında görülüyor ki dil öğrenmek pek çok çocuk için eğlenerek öğrenmekten çok katlanmaları gereken bir ana dönüşüyor. Bu düşünce teknolojinin öğrenmelerde araç olarak kullanılması fikrini desteklese de teknolojinin nasıl kullanılacağı konusunda hala net bir görüş ortaya konmamıştır. Burada sormamız gereken soru video oyunlarının öğrenmeleri nasıl destekleyebileceği, öğrencilerin neden oyun oynamayı tercih ettiği ve dilin hangi alanlarının teknolojiyi kullanarak öğretilebileceği olmalıdır.

Oyunların Etkisi

Özellikle çok fazla kullanıcının aktif olduğu ve farklı bir karakter olarak oynanan World of Warcraft  gibi çevrimiçi oyunlar kişinin benlik bilincini gölgeler. Oyuncalar ne olursa olsun söyleyeceklerini tartışacak ve doğruluğunu değerlendirecek vakit bulamaz ve o anki iletişimi sürdürmek zorundadırlar.

Dilin zamana bağlı olması başta dil öğrenen birisini korkutabilir ama bir araştırmacı tarafından yapılan çalışmada öğrencilerin oyun oynarken içsel motivasyonlarının çok yüksek olduğu ortaya konmuştur. Başka bir deyişle oyunda seviye yükseltmek, ödül kazanmak gibi amaçlar öğrenciyi motive eder.

Sonuç olarak bu da öğrencileri seviyelerini yükseltebilmeleri için iletişimde daha iyi olmaya zorlar. Öğrencilere daha fazla ve dili daha iyi öğrenebilmeleri için aynı seviyeyi  bir kaç kez oynamaları tavsiye edilir.

Sosyal İlişkiler

Video oyunları öğrencilerin karmaşık sosyal ilişkiler oluşturmasını sağlar. Rus filozof Mikhail Bakhtin e göre anlamlı ve gerçek iletişin kültürel farkları keşfetme ve çözüm bulma sayesinde gerçekleşir. Video oyunlarında çok fazla olan bir durumdur, oyunculae kendi kimliğini oluşturmaya çalışır ve bir aidiyet duygusu ararlar. Bu da oyuncuların oyun içerisinde bir iletişim ve bağ geliştirmesine neden olur.

Dil öğretmenin geleceği oyunlardan mı geçiyor dersiniz? Bu durum aşikar fakat oyunlar sosyal becerilerini takım olma becerisini, fikirlerini paylaşabilme ve oluşturabilmek için iyi bir ortam sunar. Bu düşünceyle ders kitaplarını bir kenara bırakıp başka bir dünyanın kapılarını aralamak iyi bir fikir olabilir.  

 

 

Source: https://theconversation.com/can-you-learn-a-language-playing-video-games-what-the-research-says-105760

https://raising-independent-kids.com/experts-say-kids-video-games/

183    |   0