Future Perfect Continuous Tense Konu Anlatımı

Ne yaparsanız yapın Future Perfect Continuous konusunu anlayamıyor, bir türlü kafanızda halledemiyor musunuz? O halde bu seferki konu anlatımı yazımız tam da size göre. Çünkü bu konu anlatımı yazımızda sizleri gereksiz detaylarla ve anlaşılmaz teknik bilgilerle sıkmayacağız.

Yapacağımız şey sadece sizlere Future Perfect Continuous Tense zaman kipinin temel mantığından kısaca bahsetmek. Sonrasında ise size Future Perfect Continuous Tense kipi ile nasıl olumlu, olumsuz ve soru cümlesi kurulur onu anlatacağız. Bu sayede Future Perfect Continuous konusu ile hiçbir probleminiz kalmayacak. Öyleyse konunun temel mantığını anlatarak işe başlayalım.

Future Perfect Continuous Tense Bizlere Ne Anlatıyor?

Future Perfect Continuous Tense, kısaca gelecek zamanda gerçekleşecek ve aynı zamanda sürekli bir şekilde gerçekleşecek eylemleri anlatırken kullanılır. Örneğin, siz yarın tüm gün boyunca ya da belirli bir zaman dilimi boyunca ders çalışacak iseniz bunu Future Perfect Continuous zaman kipi ile anlatmanız gerekir. Bu zaman kipi Türkçeye “yapmakta olacağım” şeklinde tercüme edilir.

  • Tomorrow, I will have been studying for exam whole day.

(Yarın tüm gün ders çalışıyor olacağım.)

Gördüğünüz gibi yukarıdaki cümlede, gelecek zamanda sürekli olarak gerçekleştirilecek bir durum, Future Perfect Continuous kipi ile anlatılıyor. Siz de bu gibi cümleler kuracaksınız, cümlenizi Future Perfect Continuous Tense kullanarak oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Bunun ilk bakışta kolay gelmediğinin farkındayız. Ancak yine de yeterli sayıda pratik ve tekrar yaparsanız ve bu zaman kipi ile nasıl cümle kurulduğunu öğrenirseniz, bu konu size hiç zor gelmeyecektir. Haydi öyle ise zaman kipimizle nasıl olumlu, olumsuz ve soru cümlesi kurulur, yakından bakalım.

Future Perfect Continuous Tense ile Cümle Kurmak İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Olumlu Cümle

Future Perfect Continuous ile olumlu cümle kurmak için bilmeniz gereken en önemli şey, yardımcı fiil olarak “will” ve “ have been” kullanıldığıdır. Bunun yanında asıl fiil ise tıpkı şimdiki zaman kipinde olduğu gibi sonuna “-ing” takısı getirilerek kullanılır. Örnek olarak hep birlikte şu cümleye yakından bakalım.

  • I will have been playing soccer with my colleagues tomorrow evening.

(Yarın akşam iş arkadaşlarımla futbol oynuyor olacağım.)

Bu cümlede gördüğünüz gibi, asıl fiilden önce “will have been” ibaresi gelmiş, asıl fiil ise “-ing” takısı ile çekilmiştir.

Olumsuz Cümle

Bir Future Perfect Continuous olumsuz cümlesi neredeyse birebir aynı şekilde olumlu cümle gibi kurulur. Aradaki tek fark, yardımcı fiildeki “will” kelimesine olumsuzluk eki getirilmesidir.

  • I will not have been playing soccer with my colleagues tomorrow evening.

(Yarın akşam iş arkadaşlarımla futbol oynuyor olmayacağım.)

Soru Cümlesi

Bir Future Perfect Continuous Tense soru cümlesinde ise “will” başa getirilir, sonrasında cümleye özne ve “have been” ifadesi ile devam edilir

  • Will you have been playing soccer with your colleagues tomorrow evening?

(Yarın akşam iş arkadaşların futbol oynuyor olacak mısın?)

Öğrendiklerinizi İngilizce Konuşarak Test Edin

Burada öğrendiklerinizi kullanarak akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilirsiniz. Online İngilizce konuşma eğitim platformu Educall size bu kapıyı açıyor. Educall platformu sizlere ana dili İngilizce olan eğitmenlerle online görüşmeler yapmanıza ve bu sayede konuşma yeteneğinizi geliştirmenize olanak sağlar.

Siz de hemen www.educall.com.tr adresinden bu eğitim platformuna kolayca kayıt olabilir ve derslere hemen başlayabilirsiniz. Üstelik Educall, ilk kez kayıt olanlara özel ücretsiz demo dersler sunuyor. Hiç vakit kaybetmeden şimdi İngilizce konuşmaya başlayın.

363    |   0