Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmeliyiz?

Dünya genelinde günlük yaşam içerisinde kullanılan çok sayıda dil bulunmaktadır. Kullanılan yabancı dillerin çokluğu sebebiyle hangi  yabancı dilleri öğrenmeliyiz sorusu sorulabilmektedir. Dünya genelinde en çok öğrenilen dillerin  başında İngilizce gelmekle birlikte bazı işverenlerin İngilizce dışında da yabancı dil yeterliliği aradıkları görülebilmektedir.

Büyük firmalarda işe alım süreçlerinde işverenler tarafından adaylarca İngilizce dilinin zaten bilindiği varsayımıyla ikinci hatta üçüncü dilin bilinip bilinmediği de sorulabilmektedir. Bu nedenle dünya genelinde yoğun kullanılan ve ilgi gören yabancı dillerin hangilerinin olduğu bilgisi merak konusu olmaktadır. Çünkü hangi dillerin öğrenilmesi gerektiği bilinirse dil eğitimi aşamasında bu dillerin öğrenimine yoğunlaşmak mümkün ve kolay  olabilir. Her dilin kendine göre öğrenme zorlukları bulunsa da doğru yöntemlerle dil öğrenme süreci daha verimli hale getirilebilir.

 

Dünya Genelinde En Çok İlgi Gören Dil Hangisi? Hangi Dilleri Öğrenmeliyiz?

Hangi dilleri öğrenmeliyiz sorusuna doğru bir cevap verebilmek için dünya genelinde en çok konuşulan dillerin neler olduğu bilinmelidir. Dünya genelinde en çok konuşulan diller arasında bir karşılaştırma yaptığımızda en fazla konuşulan dilin Çince olduğunu görmekteyiz. Bunun nedeni Çin nüfusunun fazlalığıdır. Ülke nüfusunun fazla olması, Çin’den  diğer ülkelere göçlerin yaşanması ve ülke ekonomisinin güçlü olması bu durumun nedenleri olarak gösterilebilir.

Ülke ekonomisinin güçlü olması, anadili Çince olmayan insanların da bu dili öğrenmelerine sebep olmaktadır. Sonuç olarak  diyebiliriz ki dünya genelinde en çok konuşulan dil İngilizce’nin aksine Çince dilidir. Çince dilini öğrenmenin zor olduğu bilinmektedir. Diğer dillerle kıyaslandığımızda Çince’nin öğrenimi için daha çok emek vermek ve sabırlı olmak gerekiyor. Çince alfabenin daha önce görülmemiş karakterlerden oluşması, dile yönelik okuma ve yazma çalışmalarının normalden daha zor olmasına neden olabilmektedir.

 

 

İngilizce  En Çok Konuşulan Diller Sıralamasında Nerede Konumlanıyor?

Kariyer için gerekli diller sıralamasında en başta bulunan İngilizce, en çok konuşulan diller sıralamasında ikinci basamakta bulunmaktadır. Aslında İngilizce, dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan dillerin başında yer alıyor. Çince’nin İngilizce’den daha fazla kullanılmasının sebebi Çin nüfusunun fazla olmasıdır.

Dünya genelinde hem kariyer hem de eğitim göz önüne alındığında İngilizce’nin kullanım sıklığı karşımıza çıkmaktadır. Anadili İngilizce olmamasına rağmen İngilizce dilini kullananların oranı yüksektir. İngilizcenin kolay öğrenilebilir olması, dünya genelinde dilin güçlü olmasını sağlayan diğer etkenlerin arasındadır.

İngilizce’den Sonra Hangi Dilleri Bilmek Avantaj Sağlar?

Hangi dilleri öğrenmeliyiz sorusunu farklı açılardan değerlendirilebilir. Farklı bir dil öğrenmenin insana katkıları genel olarak şöyledir:

  • Farklı kültürleri tanımaya olanak sağlaması,
  • Farklı ülkeleri özgürce dolaşma kolaylığı,
  • Yurt dışında eğitim almak isteyenler için yardımcı,
  • Yurt dışında kariyer yapmak isteyenler için pek çok kapıyı açması,
  • Farklı milletlerden kolayca arkadaş edinebilmeyi sağlaması katkılarındandır.

Öğrenmesi En Kolay Diller Hangileridir?

Öğrenmesi en kolay diller sıralamasında İngilizce en başta gelmektedir. Dünyada  2 milyar insanın İngilizce konuştuğu göz önünde bulundurulduğunda  İngilizce dilini öğrenmek için kaynak bulmanın daha kolay olacağı açıktır. İngilizce dili, konuşma ve yazma bölümleri doğru yöntemlerle çalışıldığında kısa sürede kalıcı bir şekilde dil öğrenilebilmektedir.

İngilizce’den sonra en kolay öğrenilen diller sıralamasında İspanyolca gelmektedir. İspanyolca nasıl okunuyorsa o şekilde yazılan diller arasındadır. Yurt dışında kariyer sahibi olmak isteyenlerin İspanyolca öğrenmeleri tavsiye edilebilir çünkü dile yönelik %35’lik bir işveren talebi mevcuttur. İspanyolca’dan sonra kolay öğrenilen diller sıralamasına İtalyanca’yı da eklemek mümkündür.

Dünya genelinde 25 farklı ülkede İtalyanca kullanılmaktadır. Dilde bulunan kelime sayısı İspanyolca ile kıyaslandığında daha azdır. Kelimelerin pek çoğunun İngilizce’deki kelimelere benzemesi de dili öğrenmek isteyenler için bir diğer avantaj sayılabilir. İtalyanca konuşurken dilin sahip olduğu akıcı yapısı, hem öğrenme aşamasında hem de konuşma sırasında eğlenceli bir ahenk oluşturmaktadır.

İtalyanca’dan sonra İsveççe dilinin de kolay öğrenilebildiği söylenebilir. İsveççe öğrenmek ,İngilizce ve Almanca’yı biraz bilenler içinse daha da kolay olabilmektedir. Dili öğrenmek için çabalamak gerektiği doğru olmakla birlikte başlangıç aşamasında basit anlatıma sahip dilbilgisi kaynakları tercih edilmelidir. Böylece kısa sürede  dilin temeli  kalıcı bir şekilde oluşturulabilecektir.

İlk Olarak Hangi Dil Öğrenilmeli?

Hangi dilleri öğrenmeliyiz sorusu, herhangi bir yabancı dili bilmeyen biri için cevaplanacaksa öğrenilmesi gereken ilk dilin İngilizce olduğunu söyleyebiliriz. İngilizce hem yaygın kullanıma sahip olduğu hem de kolay bir şekilde öğrenilebildiği için yeni bir dile başlayanlar için önerilmektedir. İngilizce öğrenmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Kısa sürede ve kalıcı bir şekilde dil öğrenmek isteyenler için Educall tarafından sunulan eğitim metotları tercih edilebilir.

Educall, İngilizce’yi ister online olarak ister telefon aracılığı ile pratik bir şekilde öğretmektedir. Herhangi bir eğitim merkezine gidecek zamanı olmayanlar için Educall ile dil öğrenmek oldukça işlevseldir. Educall, anadili İngilizce olan öğretmenlerin yanı sıra Türk uyruklu öğretmenleri ile profesyonel bir dil eğitimi sunmaktadır. Dünyanın en kolay öğrenilebilir dili olan İngilizce’yi Educall ile daha kolay yöntemlerle öğrenmek için Educall’in ücretsiz deneme derslerine başvurabilirsiniz.  

40    |   0