Hayvanlarla İlgili İngilizce Deyimler

Türkçe’de olduğu gibi İngilizce’de de hayvanlarla ilgili birçok deyim yer almakta. Hatta bazıları Türkçedeki deyimlere oldukça benzemekte. Sizin için bu deyimlerden ilginç olan 5 tanesini resimli örnekler ile derledik.

1- Busy as a bee: Arı gibi meşgul.

Busy as a bee

Bildiğimiz üzere arılar oldukça çalışkan hayvanlardır. Arı gibi meşgul olduğumuz zamanları anlatmak için bu deyim oldukça kullanışlı. Kafiyeli olduğu için de akılda kolay kalacak cinsten.

Example:  My son is working on his science project. He’s been as busy as a bee all day.

2- The world is your oyster: Dünya senin istiridye kabuğun.

The world is your oyster

“Hayat bizi bekleyen fırsatlarla doludur” anlamına gelen bu deyimde güzel bir benzetme var. İstiridyeyi açmak zordur. Hayatta fırsatlarımıza karşımıza çıkması kolay olmuyor. Ama bir şekilde istiridyeyi açmayı başarınca içindeki inciye sahip olabiliriz.

Example: You just graduated from a wonderful university, so the world is your oyster!

3- Hold your horses:

Atını durdur.

Hold your horses

Amerikan filmlerindeki at süren kovboyları hepimiz görmüşüzdür. Kovboylar atı durdurmak için dizginleri çekerler. İşte bu deyimin de çıkış noktası burası. Birisi bu deyimi kullanıyorsa bize beklememizi, durmamızı söylemektedir.

Example: Hold your horses! There’s no need to rush.

4- A little bird (birdie) told me: Bana küçük bir kuş söyledi.

A little bird (birdie) told me

Türkçe’de de “kuşlar fısıldadı” deyimini çokça kullanırız. İşte bu da aynı anlamı veren İngilizce karşılığı. Kaynağını söylemek istemediğimiz bir bilgiden bu deyimi kullanmak tam yerinde olacak.

Example: I heard you were accepted to Harvard, a little birdie told me.

5- Butterflies in one’s stomach: 

Midede kelebekler uçuşmak.

Butterflies in one’s stomach

Kendimizi gergin hissettiğimiz anlarda bazen midemize sancılar girer. İngilizcede böyle bir durumdan bahsederken midemizde kelebeklerin uçuştuğunu söyleriz. Acaba midemizde gerçekten kelebekler uçuşsa nasıl hissederdik?

Example: I was so nervous before my speech, I had butterflies in my stomach.

 

10427    |   0