IELTS Sınav Konuları Nelerdir? IELTS TEST FORMATI

IELTS konuları sınavda başarı sağlamak için bilinmesi ve gözden geçirilmesi gereken konulardır. Çünkü bu sınavda genellikle IELTS konuları çıkmaktadır. Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi olan IELTS, İngilizcenin iletişim dili olduğu yerlerde eğitim alması veya çalışması gereken adayların dil becerilerini değerlendirmek için tasarlanmış bir sınavdır. Özellikle yurtdışında lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin bu sınavdan iyi bir derece almaları şarttır.

IELTS Test Formatı


IELTS sınavının dört alt testi veya modülü vardır: Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma. Öğrenciler dört alt testin hepsini yapmalıdır. Tüm öğrenciler aynı Dinleme ve Konuşma sınavlarına girerken, Akademik Modülü veya Genel Eğitim Modülünü seçip seçmemelerine bağlı olarak farklı Okuma ve Yazma sınavlarına girerler. IELTS konuları da bu modüllere göre belirlenir.

IELTS Dinleme sınavı yaklaşık 30 dakika sürer. Artan zorluk derecesine göre kasette çalınan dört bölümden oluşur. Her bölüm bir diyalog veya monolog olabilir. Test sadece bir kez oynanır ve öğrencilere cevaplarını kontrol etmeleri için zaman verilmesine rağmen, her bölümün soruları dinlerken cevaplanmalıdır.

IELTS Okuma testi 60 dakika sürer. Öğrencilere Akademik Okuma testi veya Genel Eğitim Okuma testi verilir. Her iki test de üç bölümden oluşmaktadır ve her iki testte de bölümler artan zorluk derecesine göre düzenlenmiştir. Bu nedenle IELTS konuları çalışması büyük önem taşır.

IELTS Yazma sınavı da 60 dakika sürer. Yine öğrenciler ya Akademik Modülü ya da Genel Eğitim Modülünü alırlar. Öğrenciler, farklı yazma stilleri gerektiren iki yazma görevi gerçekleştirmelidir. Soru konusu seçimi yoktur. Sınavın bu kısmında da IELTS konuları çalışması yine çok önemlidir.

IELTS Konuşma sınavı, özel olarak eğitilmiş bir sınav görevlisi ile bire bir görüşmeden oluşur. Görüşme kaydedilir ve üç ayrı bölümden oluşur:

Bir giriş ve röportaj, adayın belirli bir konu hakkında bir veya iki dakika konuştuğu bireysel uzun bir dönüş ve bireysel uzun dönüşle tematik olarak bağlantılı iki yönlü bir tartışma. Bu görüşme yaklaşık 11-14 dakika sürer.

IELTS Sınav Konuları


Yazma bölümü sınavın büyük bir bölümünü oluşturur. Bu kısımda sizlere, sınavın yazma kısmında hangi IELTS konuları çıktığını aktaracağız. İşte yazma bölümünde çıkabilecek bazı IELTS konuları;

Farming is the backbone of every country but nowadays many youngsters hesitate to enter in this profession.

  • Why is this the case and what can be done to avoid it?

Some believe that pupils should be given less homework, others say the opposite.

  • What is your opinion?

Prison is the common way in most countries to solve the problem of crime. However, a more effective solution is to provide people with a better education.

  • Do you agree or disagree?

Some people say now there is less communication between family members than in the past.

  • To what extent do you agree or disagree?

Young couples nowadays prefer to have fewer children than previous generations. Most of them prefer to accomplish other goals in their life first.

  • Is this a positive or negative development?

Eğer akademik kariyeriniz için IELTS sınavına gireceksiniz, IELTS konuları çalışmak olmazsa olmazdır. Bu çalışmayı yapmanın en iyi adresi ise şüphesiz ki Educall. Educall ile ister telefondan ister online görüntülü olarak İngilizce eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca ihtiyacınız olan IELTS konuları ve diğer konulara çalışabilirsiniz. Hemen şimdi Educall’a üye olun. Akademik başarınızı ve yurt dışı kariyer imkanlarınızı  arttırın.

Benzer Yazılar

Toefl Nedir? Toefl'den nasıl yüksek puan alınır?

 

1546    |   0