İngilizce Aksanınızı Nasıl Geliştirirsiniz

Bir dili akıcı konuşmak ne kadar önemliyse güzel bir aksanla konuşmak da önemlidir. Örneğin; Türkçe konuşan bir yabancıyı düşünelim. Bir çırpıda yabancı olduğunu kelimeleri söyleyiş farklılıklarından anlayabilirsiniz. Belki de konuşurken gramer hatası yapmıyordur; ancak, vurgu ve tonlama hataları kendini ele veriyordur. İşte bu noktada aksanımızı geliştirmenin önemi ortaya çıkıyor. Bu yazımızda aksanımızı geliştirmenin yollarını maddelerle açıklamaya çalışacağız:

1- Taklit: Aksan dediğimiz şey aslında bir nevi taklittir. Taklit etme yeteneğiniz varsa iyi bir aksana da sahip olma olasılığınız artar. Örneğin, komedyenlerin İngilizce aksanları genelde iyi olur; çünkü, taklit etme yetenekleri gelişmiştir. Taklit etmek için kendinize bir rol model seçebilirsiniz. Onun cümlelerini aynı onun söylediği tonlamalarla ve vurgularla tekrar etmeye çalışın. Hatta izlediğiniz film ya da dizilerden de karakterler seçebilirsiniz. En sevdiğiniz aktör ya da ses tonu sizinkine benzeyen bir kişiyi seçebilirsiniz.

2- Tonlama:

Kelimelerin arasındaki müziğe konsantre olmalısınız. Kendinizi dilin ahengine bırakın. Bunun için müzisyen olmanıza gerek yok, ancak tonlamaya yani sesin yükselip alçalmasına dikkat etmelisiniz.

3- Dizi, film, video izleyin: Dizi ve filmler izlemek aksanımızı geliştirmeye çok yardımcı olmaktadır. Bir dizinin aynı bölümünü tekrar tekrar izlemek hem kalıpları öğrenmek hem de daha iyi taklit edebilmek açısından faydalı olacaktır. Şöyle bir önerimiz var. Öncelikle çok sevdiğiniz bir dizi bölümünü seçin. İlk etapta Türkçe altyazıyla, sonra İngilizce altyazıyla daha sonra da altyazısız izlemeye çalışın. Bu şekilde geçen diyaloglar hem görsel hem de işitsel olarak daha iyi aklınızda kalacaktır.

4- Kendi sesinizi kaydedin: Birçok kişi kendi sesini dinlemekten hoşlanmaz. Hele bir de İngilizce konuşuyorsa. Başlangıçta zor olabilir ama kısa sürede alışacaksınız. Devamlılık sağlamak ve yanlış telaffuzlarınızın farkında olmak önemli. Aynı parçayı her gün ya da her hafta kaydedebilir, gelişiminizi daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

5- Sesli okuma yapın: Sesli okumak aksanınızın daha iyi yola girmesine yardımcı olacaktır. Bunu yaparken de sesinizi kaydedebilirsiniz.

6- Sesli sözlükleri kullanın: Bir kelimenin anlamını öğrenmek kadar, okunuşunu öğrenmek de çok önemlidir. Günümüz teknolojisinde sesli sözlüklere ulaşmak çok kolay. Bununla ilgili internette birçok kaynak ya da mobil uygulama bulabilirsiniz. Hatta kelimelerin farklı aksanlarda söylenişlerini bile dinlemek mümkün.

Siz de İnglizce birebir konuşma derslerimiz hakkında bilgi almak veya ücretsiz denemek için  http://www.educall.com.tr  ana sayfamızda "Ücretsiz Hemen Dene" bölümünde gerekli bilgileri tamamlayın. 
Her gün farklı eğitmenlerle konuşarak farklı aksanlara alışabilirsiniz. Üstelik derslerimiz sizin için kaydedilmekte ve ders bittikten hemen sonra kişisel sayfanıza yüklenmektedir. Hem kendi hatalarınızı görmek hem de eğitmenimizin konuşmalarını gözden geçirmek için tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

Similar Posts

İngilizce Konuşma Becerisi Geliştirme İçin 5 Harika Tavsiye

İngilizce Lezzetli Yemek Tarifleri

16423    |   0