İngilizce Geliştirmek İçin En İyi İzlenebilecek Filmler

İngilizce geliştirmek için en iyi filmler izlemek; eğlenceli ve kalıcı şekilde İngilizce öğrenmenin etkili yollarından biri. Dil öğrenmede dört temel beceriden biri olan dinleme (listening) becerisini geliştiren filmler aynı zamanda telaffuz konusunda da yarar sağlayarak konuşma becerisini de geliştirir.

Filmlerin İngilizce altyazılı olarak izlenmesi, bu sürece büyük katkı sağlayacaktır. Ancak izlenen filmin de İngilizceye olan etkisi farklıdır. Seviyenize göre izleyebileceğiniz, İngilizce geliştiren filmler deyince akla ilk gelen seri, Harry Potter serisidir.

Harry Potter Serisi

J.K. Rowling tarafından yazılan kitap serisi, 8 filme aktarılmıştır. İzleyenlerin büyük ilgisini toplayan Harry Potter serisi, çocuk kitabı olarak yazılmış ancak her yaştan insana hitap eden film haline gelmiştir. Harry Potter adındaki çocuğun ve arkadaşları Hermione Granger, Ron Weasley’in başından geçenler anlatılıyor. Filmde, Lord Voldemort adında bir de büyücü yer alıyor. Bu büyücüyle yapılan savaşları anlatan filmde kullanılan kelimeler ve cümle yapıları da düşük bir İngilizce seviyesine hitap ediyor. Yazarının dil bilimci olması sayesinde de kelimelerde etimolojiye önem verilmiştir. Bu yüzden İngilizce geliştirmek için en iyi filmler arasında en doğru tercihlerden biri Harry Potter serisi oluyor.

The Social Network (Sosyal Ağ)

Facebook uygulamasının kurucu Mark Zuckerberg’in konu olduğu Sosyal Ağ filminde kullanılan İngilizce, herkesin hâkim olduğu bir seviyededir. Bu yüzden İngilizce öğrenmek için izlenebilecek filmler arasında Sosyal Ağ da yer alıyor. Tanıdık kelimelerin yer aldığı filmde, Mark Zuckerberg kız arkadaşı tarafından terk ediliyor. Ondan intikam almak isteyen Mark, Facebook uygulamasını buluyor ve buna bağlı olaylar zinciri gerçekleşiyor. Aynı zamanda filmde arkadaşlık ilişkilerine de değiniliyor. İngilizce geliştirmek için alt yazılı en iyi filmler izlemeyi unutmayın!

Forrest Gump

Baş rolünde Tom Hanks’in oynadığı Forrest Gump filmi “run Forrest run” repliği ile biliniyor. Zihinsel problemleri olan bir adamı konu edinen filmde, yavaş ve basit bir İngilizce konuşuluyor. İngilizce geliştirmek için en iyi filmler arasında yeni başlayanlar için iyi bir tercih olan Forrest Gump filmi, güzel bir aşk hikayesine de yer veriyor. Saflık ve dürüstlük gibi olguların işlendiği film, izleyiciler tarafından oldukça beğeniliyor.

Green Mile (Yeşil Yol)

Stephan King tarafından yazılan Yeşil Yol filmi, kitabın sinemaya aktarılmasıyla ortaya çıkmıştır. John adında bir mahkûmun hikayesini konu edinen film “Please boss, don’t put that thing over my face, don’t put me in the dark. I am afraid of the dark. (Lütfen patron, yüzümü o şeyle örtme, beni karanlıkta bırakma. Ben karanlıktan korkuyorum.) repliğiyle biliniyor.  

Suçsuz olduğu halde hapse atılan ve ölüm cezasına çarptırılan John’un masum ve ilginç hikayesini anlatan film, izleyenleri bambaşka bir dünyaya sürüklüyor.

Titanic (Titanik)

Herkes tarafından bilinen Titanik filmi, gerçek bir hikâyeden esinlenerek yapılmıştır. İki gencin Titanik adlı dünyanın en büyük yolcu gemisinde yaşadığı aşkı konu edinen film heyecan dolu ve acıklı bir şekilde geçiyor. Müzikleri de izleyiciler tarafından beğenilen film, birçok önemli İngilizce kelimenin de telaffuzunu öğretiyor. Bu yüzden İngilizce geliştirmek için en iyi filmler araştırıyorsanız Titanik filmi tam size göre.

Braveheart (Cesur Yürek)

Mel Gibson’ın oynadığı filmde, İskoçya ve İngiliz askerlerinin İskoç halkına yaptığı zulümler anlatılıyor. İskoç tarihinde önemli bir yere sahip olan Cesur Yürek filmi, dilin tarihle olan ilgisine de dikkat çekiyor. İngilizce öğrenen kişiler için oldukça yararlı olan film, genel kültür açısından da büyük kazanımlar sağlıyor.

İngilizce geliştirmek için en iyi filmler izlendikten sonra pratik yapmak en iyisi. Ana dili İngilizce olan eğitmenlerimizle; 10,15 ve 25 dakika seçenekleri ile İngilizce konuşma pratiği yapabilirsiniz. Demo kaydınızı yapın sizi hemen arayalım. Seviyenize uygun pratik yapma şansını hemen elde edin.

Benzer Yazılar

İngilizce Aksanınızı Nasıl Geliştirirsiniz?

553    |   0