İngilizce İş Görüşmesine Hazırlanmak

İş görüşmeleri ne kadar stresli olsa da, ingilizce iş görüşmesi yapılacağı zaman, daha da stresli olunabiliyor. İngilizce iş görüşmesine hazırlanırken, bir kaç noktaya dikkat ederseniz, en azından daha az stresli olursunuz.

1. CV’nizde doğru bilgiler verin: İşi almak için Pre-Intermediate olan ingilizce seviyenizi Upper-Intermediate olarak yazmayın.

2. Önceden hazırlanırken farklı sorulara da cevap verin: Görüşmeyi yapan kişi hep belli klişe soruları sormayacak, eğer sadece o sorulara çalışırsanız yeterli olmayabilir.

3. Cevapları ezberlemeyin: İş görüşmesi zaten stresli, bir de cevaplarınızı ezberlerseniz ve stresten dolayı da unutursanız daha çok zorlanırsınız. O yüzden, önceden sorulara ya da cevaplara çalışırken hep farklı şekilde cevap verin ki, bilgiler daha iyi aklınızda kalabilsin.

4. Mükemmel konuşmaya çalışmayın: Türkçe konuşurken de bazen hata yapıyoruz, o yüzden hata tabi ki yapacaksınız. Sakin bir şekilde, tane tane konuşarak hatanızı düzeltirseniz, stres altında problemlerle iyi bir şekilde başa çıktınızı da gösterebilirsiniz.

5. Teknik ingilizcenize ayrı özen gösterin: Görüşmeye gideceğiniz şirket hakkında bilgili olmak her zaman yardımcı olacaktır. Ayrıca, yaptığı işlerin teknik terimlerinin de ingilizcesini bilmekte fayda vardır. Bunun için, eğer varsa, şirketin internet sayfasını İngilizce okuyabilirsiniz.

6. Telaffuzunuza dikkat edin: Yanlış anlaşılmaları engellemek için, sesinizi önceden dinlemek, hatta belli başlı kelimelerin okunuşlarını dinlemek faydalı olacaktır.

7. Ayna karşısında bol bol pratik yapın: Yüksek sesle konuşmak ve bu sayede pratik yapmak da yardımcı olacaktır.

8. Özgüvenli olun: Kendinize güveniniz tam olsun. Ne kadar stresli olsanız da, nefes egzersizleri yaparak, kendinizi yatıştırmaya çalışmak da faydalı olacaktır.

1008    |   0