İngilizce İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir iş görüşmesine gittiğimizde dikkat etmemiz gereken pek çok nokta vardır; randevuya zamanında gitmekten tutun da temiz ve düzgün giyinmek, beden dilimize, konuşma ve hitap tarzımıza dikkat etmek şeklinde uzayıp giden bir listedir bu. Fakat gideceğiniz İngilizce iş görüşmesi ise bu listeye birkaç madde daha eklemeniz gerekir,özellikle de ülkemizde söz konusu İngilizce iş görüşmesi olunca bu durum daha da stresli bir hale geliyor.

Öncelikle görüşmeye gideceğiniz firmadaki iş tanımı ve sizden ne düzeyde bir İngilizce bekledikleri oldukça önemli. Örneğin; İngilizceyi yazışmalarda mı, sözlü iletişimde mi yoksa her ikisinde de mi kullanacağınız ve ne sıklıkta ihtiyaç duyacağınız önemli bir etken. Çünkü bu durumdan ötürü sizi işe alacak kişinin İngilizce düzeyinize yönelik beklentileri farklılık gösterebilir.

Sizden beklenen İngilizce düzeyi ya da kullanım alanı ne olursa olsun, İngilizce iş görüşmesinde en önemli unsur özgüvenli olmanız ve kendinizi, düşüncelerinizi düzgün bir şekilde ifade edebiliyor olmanızdır. Özgüven her türlü görüşmede karşınızdaki kişide olumlu bir izlenim bırakır fakat özellikle İngilizce konuşurken özgüvenli olmanız kendinizi daha rahat ifade etmenize, daha az hata yapmanıza yardımcı olur.

İngilizce iş görüşmelerinde diğer önemli bir unsur ise mesleğinize ve çalışacağınız sektöre yönelik İngilizce terminolojiye hakim olmanızdır. Sizinle görüşmeyi yapan kişi eğitiminiz ve tecrübelerinize yönelik soruların yanı sıra mesleğinize, sektöre, çalışacağınız firmaya yönelik sorular da yöneltebilir. Bu nedenle İngilizce iş görüşmelerinde sorulan sorulara işinize ve sektöre ait terimler kullanabiliyor olmanız size artı puan kazandırır.

“Kendime güveniyorum, mesleğimle ilgili tüm terimlere de hakimim ama İngilizce konuşma konusundaki tutukluğumu bir türlü atamıyorum” diyorsanız Educall olarak İş İngilizcesi programlarımız ile size farklı sektörlere yönelik konu içerikleri sunarak İngilizce konuşma becerinizi geliştirmenize destek olabilir ve İngilizce iş görüşmelerinde adeta ana dilinizde görüşme yapıyormuş gibi rahat bir şekilde kendinizi ifade etmeniz için size yol gösterebiliriz. İş İngilizcesi programlarımız hakkında detaylı bilgi almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

6091    |   1