Doğru İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemi

İngilizce öğrenirken en çok zorlandığımız şeylerden birisi de kelime öğrenmektir. Hele ki öğrendiğimiz kelimeleri hatırlayamamak özellikle konuşurken bize sık sık “Bu kelimenin İngilizcesi neydi yaa, biliyordum unuttum” dedirtir. Elbette İngilizce kelime öğrenmek ve bunları hatırlamak düşündüğünüz kadar zor ya da imkansız bir şey değil; biraz zaman ayırma ve uygulayacağınız bazı püf noktalarla bu süreci kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz. Daha fazla “Benim İngilizce kelime dağarcığım çok zayıf, öğrendiğim kelimeleri bir türlü hatırlayamıyorum, bildiklerimi de unutuyorum” dememek içn işte size birkaç püf nokta:

1. Bol bol okumak

İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmenin en önemli yollarından birisi de okumaktır. İlginizi çeken romanları, haberleri ya da makaleleri İngilizce okuyarak keyifli bir yolla farklı alanlarda yeni kellimeler öğrenebilirsiniz.

2. Bağlamı anlamak

Bildiğiniz üzere İngilizce’de kelimeler kullanıldığı cümleye göre anlamsal farklılıkla gösterebilir. Yeni öğrendiğiniz bir kelimeyi nerede ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bu konuda da okumak size yardımcı olacaktır, fakat bunun için bağlamı ve kelimenin ne anlamda kullanıdığını anlamanız gerekir. Bağlamı anlamanız kelimeleri nerede ve nasıl kullanacağınızı daha iyi anlamanızı sağlar.

3. Kendi cümlelerini oluşturmak

Kelimeleri öğrendik, nerede nasıl kullanacağımızı anladık peki ya bu kelimeleri nasıl hatırlayacağız? Bunun en etkili yöntemlerinden birisi de öğrendiğiniz kelimelerle kendi cümlelerinizi oluşturmaktır. Öğrendiğiniz bir kelimeyle farklı tenseler ve yapılar kullanarak farklı cümleler kurabilirsiniz, böylelikle beyninizi öğrenme sürecine aktif bir şekilde dahil ederek kelimeleri hatırlama konusunda yardımcı olursunuz.

4. Tekrar etmek

İspanyol atasözünün söylediği gibi, “Tekrar etmek başarmanın anahtarıdır”. Her gün az da olsa öğrendiklerinizi tekrar etmek için zaman ayırın. Tekrar etmek kelimelerin aklınızda kalmasına yardımcı olacaktır.

5. Pratik yapmak

“Her gün kimle, nasıl pratik yapayım” demeyin, çevrenizde sürekli konuşabileceğiniz anadili İngilizce olan bir kişi yoksa da İngilizce öğrenmeye çalışan bir arkadaşınız elbette vardır. Arkadaşlarınızla farklı konular seçip bu konular hakkında konuşabilir, konuşurken yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanarak aklınızda kalmasını yardımcı olabilir ve konuştuğunuz kişiden yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Eğer İngilizce öğrenmeye çalışan bir karadışınız da yoksa size İngilizce pratik yapma imkanı sağlayan online kurslar mevcut. Bu kurslardan biri olan Educall ile her gün farklı konularda konuşarak İngilizce pratik yapabilir, aynı zamanda sistemde mevcut olan kelime oyunları ile de kelime dağarcığınızı keyifli bir şekilde geliştirebilirsiniz.

İngilizce öğrenmek sandığınız kadar zor bir süreç değildir; biraz çalışma ve özveri ve elbette yeteri kadar istek ile siz de kısa sürede yol katedebilir, ayrıca bu süreci kendiniz için keyifli hale getirebilirsiniz.

3167    |   0