İngilizce Kısaltmalar ve Türkçe Anlamı

Türkçede olduğu gibi İngilizcede de kısaltılan kelimeler vardır. Bu makalemizde sizlere İngilizce kısaltmalar ve Türkçe anlamları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

İngilizce kısaltmalar hemen hemen çoğu kişinin aklını karıştırıyor. Kalıp şeklinde ezberlenir ise karşınıza çıktığında anlamlarını anlayabilirsiniz. Özellikle sosyal medyada sıklıkla kısaltılmış İngilizce kelimeler kullanılıyor. Türkçede olduğu gibi İngilizcede de kısaltılmış kelimelere yer veriliyor. Profesyonel bir hayatta kısaltmalar kullanmak yerine kelimeleri olduğu gibi kullanmalısınız. Ancak günlük hayatta kısaltılmış kelimeler kullanabilirsiniz. Bu sebeple yazımızda öğreneceğiniz İngilizce kısaltmaları kalıp şeklinde öğrenin. Sosyal hesabınızdan arkadaşlarınız ile konuşurken de kısaltılmış kelimeler kullanabilirsiniz.

Kısaltmalar

Açılımı

Anlamı

Türkçe Anlamı

LOL

Laughing out loud

Yüksek sesle gülüyorum

Karşınızdaki kişi komik bir şey yazdığında kullanılır.

BRB

Be right back

Hemen döneceğim

Klavyede olmayacağınız zaman kullanabilirsiniz.

OMG

Oh my god

Aman Tanrım

Şaşıra ve hayret ifadesi olarak kullanılır.

TGIF

Thank God, it’s Friday

Tanrıya şükür, bugün Cuma

Sosyal medya’da hafta sonuna girişte kullanılır.

TBT

Throwback Thrus day

Geriye dönüş Perşembesi

Instagram’da Perşembe günleri kullanılır.

BFF

Best Friends Forever

Sonsuza kadar en iyi arkadaşlar

En yakın arkadaşlar için sosyal medya’da kullanılır.

IRL

In real life

Gerçek hayat

İnternet dışında gerçek hayat için kullanılır.

NVM

Nevermind

Boşver

Umursamadığınız şeyler de ‘’boşver’’ olarak kullanılır.

NM

Not much

Çok değil

Bir şeye karşı çok değil derken NM kullanılmalıdır.

IDK

I don’t know

Bilmiyorum

Bilmediğiniz her şey için IDK kelimesini kullanabilirsiniz.

IMO

In my opinion

Benim fikrime göre

Fikir belirtirken cümle kullanın.

İngilizcede Kısaltarak Konuşmak 

İngilizce kısaltmalar günlük hayatta sıklıkla kullanılıyor. Yukarıda verdiğimiz tabloda kısaltmaların bir kısmı yer alıyor. Bunun harici daha pek çok kısaltılmış kelimeler bulunuyor. Sizlere bu kelimeler hakkında bilgiler vereceğiz. Özellikle mesajlaşırken bu kısaltılmış kelimeler işinize çok yaracaktır.

  • Babe kelimesi aslında ‘’Baby’’ olarak bilinmektedir. Hem erkek hem de kız arkadaşınız için kullanabilirsiniz. Özellikle gençler arasında sıkça kullanılan bir kelimedir. Kalıp şeklinde öğrenmelisiniz. İngilizce kısaltmalar arasında en çok kullanılandır.
  • XOXO kelimesi ‘’Hugs and kissess’’ olarak bilinmektedir. Öpücükler ve kuzucuklar olarak tanımlanır. Genellikle veda ederken karşınızda bulunan kişiyi öptüğünüzü ve o kişiye sarıldığınızı ifade etmek için kullanabilirsiniz.
  • ATM kelimesi ‘’All the best’’ olarak bilinmektedir. Türkçe karşılığı ‘’hoşça kalın’’ olarak kullanılır. Genellikle veda ederken kullanılan kalıp bir kelimedir. Aynı zamanda İngilizce kısaltmalar arasında sıkça kullanılır.
  • PLS kelimesi en yaygın kullanılan kısaltmalardan biridir. Türkçede ‘’lütfen’’ anlamını taşır. Birisine bir şey söylerken veya ricada bulunurken PLS (please) diyebilirsiniz.
  • GrB kelimesi İngilizcede Great olarak bilinmektedir. Türkçede ise ‘’süper’’ anlamına gelmektedir. Genellikle durum ve his belirtmek için kullanılır.
  • PS kelimesi Post Script olarak bilinmektedir. Türkçe anlamı ‘’dipnot’’ olarak kullanılır. Çoğunlukla metinlerin sonunda açıklama yaparken kullanılır. Bu tür İngilizce kısaltmalar günlük hayatta kullanılmaktadır.
  • Roofl kelimesi ‘’Rolling on the floor laughing’’ olarak geçer. Türkçe ’de ise ‘’yerde yuvarlanarak gülüyorum’’ anlamını taşır. Genellikle kahkaha attığını belirtmek için kullanılmaktadır.
  • RSVP kelimesi İngilizcede ‘’Repondez s’ill vous plait (French) olarak kullanılır. Türkçe anlamı ‘’cevap verin lütfen’’ olarak bilinir. Ayrıca davetlere ya da etkinliklere katılıp katılmayacağınızı belirtmek için kullanılan bir kelimedir. İngilizce kısaltmalar arasında en çok kullanılan kelimedir.
  • ASAP kelimesi İngilizce ’de ‘’As soon as possible’’ olarak bilinir. Türkçe ’de anlamı ‘’mümkün olan en kısa sürede’’ olarak bilinir. Genellikle bir talebi ya da isteği en kısa sürede teslim edeceğini belirtirken kullanılır.

İngilizce konuşmak ve anlamak bir beceridir. Sizde bu beceriyi kazanabilir ya da geliştirebilirsiniz. İster telefonda isterseniz de görüntülü olarak derslerimize katılım sağlayabilirsiniz. İngilizce kısaltmalar gibi temel konular başta olmak üzere sizleri ulaşmak istediğiniz seviyeye ulaştırıyoruz. Educall, ana dili İngilizce olan tecrübeli eğitmenleri ile online eğitim hizmeti veren en gelişmiş dil akademisidir.İngilizce öğrenmek için sizler de Educall ile iletişime geçin.  Ayrıca ücretsiz deneme derslerimize katılım sağlayın Educall’un farkını siz de yaşayın.

Benzer Yazılar

İngilizce Kıyafet İsimleri ve Türkçeleri

İngilizce Günlük Konuşma Kalıpları ve Anlamları

71    |   0