Konuşma dersleri işe yarıyor mu?

Yabancı dil öğrenirken temelde edinebileceğimiz 4 beceri vardır. Bunların ikisi alıcı (okuma ve dinleme) ikisi de üretici (yazma ve konuşma) becerilerdir. Yabancı dil Konuşma becerisi bu becerilerin edinme açısından en zor olanlarından biridir, çünkü öğrencinin belli bir çalışma ve birikim sonucunda elde ettiklerini sözlü olarak üretmeye başlayarak dili pratikte kullanmasını ve başarılı şekilde iletişim kurmasını gerektirir. Dünyadaki en yaygın yabancı dil olan İngilizceyi öğrenebileceğimiz çok sayıda kaynak var: internet, yabancı diziler, yayınlar, uluslararası haberler, organizasyonlar, uygulamalar, kitaplar vb.

İngilizce öğrenmek için kullanabileceğimiz bu kaynakların neredeyse tümü bizim alıcı becerilerimizi yani okuma ve dinleme becerilerimizi geliştirmeye odaklandığından İngilizce konuşma becerimizi geliştirebileceğimiz ortamı pek sağlamıyorlar. Üretici beceriler yani yazma ve konuşma ancak ve ancak pratik yaparak gelişir. Educall’da alacağınız İngilizce konuşma dersleri, İngilizce’yi (yabancı dilinizi) gerçek insanlarla konuşarak pratik yapmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yanlışlarınızın tespit edilip düzeltilmesini sağlar. Bir kelimeyi yanlış telaffuz ettiğinizde veya yanlış yerde kullandığınızda öğretmeniniz size doğrusunu söyleyerek düzeltir ve siz de anında öğrenmiş ve konuşma içerisinde tekrar ederek öğrendiğinizi pekiştirmiş olursunuz. Ayrıca Educall öğretmenleriyle yaptığınız İngilizce konuşma dersinizin sonunda size özel sayfanıza o performansınızla ilgili bir feedback (geri bildirim) gelir, böylelikle yanlış kullanımlarınızı detaylı öğrenip, öğretmenlerinizin verdiği örnek cümlelere daha fazla pratik yapabilirsiniz. Konuşmalar gündelik hayatta yabancı bir arkadaşınızla sohbet edebileceğiniz çeşitli konular üzerinde yapılır. Çoğu yabancı kaynaklardan ve gerçek bilgilerden oluşturulan Educall İngilizce konuşma dersi konuları yabancı dil konuşma becerinizi geliştirirken genel kültürünüzün artmasına da katkıda bulunur. Derslerinizin sonunda kendi performansınızı değerlendirmek, telaffuz hataları veya kullanım bozukluklarınızı keşfetmek için kayıt altına alınan derslerinizi dinleme imkânına sahip olursunuz.

Konuşma becerisi edindirmeye çalışan diğer kurum ve organizasyonlar göz önüne alındığında Educall’da yapacağınız görüşmeler telefonda gerçekleştiğinden mimik, jest veya beden dili gibi görsel unsurları kullanamazsınız. Öğretmeninizi anlayamadığınızda “Can you speak slowly?” veya “I don’t understand you.” dediğinizde bile karşınızdaki kişi ile iletişim kurmuş olursunuz. Belli sıklıklarla düzenli olarak yapılan konuşma derslerinde iletişim kurmama veya üretmeme gibi bir şansınız yok. Gerçekten konuşursunuz, çünkü Educall konuşturur.

6247    |   0