İngilizce Konuşma Pratiği Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde İngilizce öğrenme konusunda yapılan en büyük yanlışlardan birisi yalnızca gramer bilgisine yoğunlaşıp pratik yapmaktan kaçmaktır. Ne yazık ki bu yaklaşım iyi bir gramer ve kelime bilgisine sahip olsanız dahi öğrendiklerinizi
kısa süre içinde unutmanıza neden olur. İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, konuşma pratiği yapmanız bildiklerinizi ve öğrendiklerinizi tekrar etmenize ve bu bilgilerin daha kalıcı olmasına yardımcı olur. Özellikle yeni bir dil öğrenme sürecinde en çok zorlanılan kısım konuşma becerisini geliştirmek olduğundan, konuşma pratiği yapmanız bu becerinizi ilerletmenin birinci yoludur.

İngilizce konuşma pratiği yaparak daha akıcı konuşmaya, kelimeleri daha doğru telaffuz etmeye ve kendinizi daha iyi ifade etmeye başlarsanız. Gramer ve kelime bilginizi geliştirmek sizin daha doğru ve daha kapsamlı cümleler kurmanıza yardımcı olur, fakat konuşma pratiği yapmadığınız müddetçe bildiğiniz gramer yapılarının ve kelimelerin bir önemi yoktur zira pratik yapmadıkça tüm bunlar önünde sonunda unutulur.

Konuşma pratiği yapmak yalnızca konuşma becerinizi değil, anlama becerinizi geliştirmenize de katkı sağlar. Karşınızdaki kişilerle sağlıklı iletişim kurabilmek, söylenilenlere ve sorulanlara mantıklı bir şekilde karşılık verebilmek için konuştuğunuz kişinin söylediklerini de anlamanız gerekir. Böylelikle karşınızdaki kişiler ile konuşurken söylenenleri anlamaya çalışarak İngilizce anlama becerinizi de geliştirmiş olursunuz.

Ayrıca İngilizce konuşma pratiği yapmak zamanla bu becerinizi geliştireceğinden, kendinize olan özgüveninizin ve motivasyonunuzun artmasını da sağlar. Böylece yurtdışına çıktığınızda veya bir yabancı ile tanıştığınızda nasıl iletişim kuracağınız, kendinizi nasıl ifade edeceğiniz konusundaki kaygılarınızdan kurtulursunuz.

Her ne kadar İngilizce konuşma pratiği yapmaya yönelik kaynaklar daha sınırlı olsa da, size pratik yapma imkanı sağlayacak web siteleri bulabilirsiniz. Educall olarak istediğiniz zaman, istediğiniz yerde, sizi dünyanın farklı yerlerinden arayan Native speakerlarla (yabancı eğitmenlerimiz ile) pratik yapma olanağı tanıyoruz. Eğer siz de “Gramer öğrenmekten sıkıldım”, “Anlıyorum ama konuşamıyorum” diyorsanız hemen eğitim paketlerimize göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

8664    |   0