İngilizce Konuşma Sınavı Nasıl Yapılır?

Bir dili öğrenmek için gereken becerileri okuma, yazma, dinleme ve konuşma şeklinde sıralarsak bunların içinde konuşma becerisi diğerlerine göre en zor kazanılan yetidir desek yanılmış olmayız. Günümüzde İngilizce konuşma sınavları kimi zaman yüz yüze kimi zaman da bilgisayar ortamında İngilizce konuşarak yapılmaktadır. Yüz yüze olan sınavlarda sınav görevlisinin sorduğu sorular cevaplanırken, bilgisayarın kullanıldığı sınavlarda kişi bilgisayara konuşur ve sesi kaydedilir. Her ikisinde de benzer sorular sorulur. Sorular genellikle kolaydan zora doğru gider. Öncelikle kendini tanıtma kısmı yapılır. Sonrasında bazı genel konuşma konularından sorular sorulur. Son olarak da belli bir konuda daha detaylı açıklama yapmamızı istenen sorulara geçilir.

İngilizce Konuşma Sınavlarında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Burada İngilizce konuşma sınavlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalara da değinmek istiyoruz. Konuşurken rahat olun, heyecanlanmayın. Soru size yöneltildikten sonra hızlıca cevap vermeye kalkışmayın. Öncelikle soruyu tam olarak anladığınızdan emin olun. Eğer anlamadıysanız tekrar sorulmasını talep edebilirsiniz. Akıcı konuşacağım diye hızlı konuşmak için kendinizi zorlamayın.İngilizce konuşma sınavlarında önemli olan anlaşılır ve net bir şekilde İngilizce konuşmaktır. Konuşma sırasında gereksiz duraksamalardan kaçının; eğer aklınıza o an anlatacak bir konu gelmediyse o kısmı bazı geçiştirme kelimeleri ile doldurun. Bu size vakit de kazandıracaktır. Yanlış yapmaktan korkmayın. Sorulara kendinize en uygun şekilde cevap vermek için zorlamayın. Örneğin; bir hobinizi anlatmanız istendiğinde pul koleksiyonu yapmayı İngilizce anlatmak zor gelecekse daha kolay anlatabileceğiniz bir konuyu hobinizmiş gibi anlatabilirsiniz. Burada cevabınızın gerçekliğinden ziyade geçerliliği önemlidir.

Educall İngilizce Konuşma Sınavı

Educall’da ise İngilizce konuşma sınavı telefon üzerinden yapılır. Sınava sessiz, dikkatinizin dağılmayacağı ve telefonunuzun iyi çektiği bir ortamda girmeniz önemlidir. Sınav sırasında yapılan konuşma kayıt altına alınır. Sınava katılan kişiye kolaydan zora doğru hazırlanmış soru paketinden sorular soruyla sorulur. Sorular genel konulardan başlayıp giderek detaylanır. Sorular aynı zamanda kişinin belli gramer kalıplarını kullanıp kullanamadığını da test eder. Eğitmen kendi ekranında her soruyu sorduktan sonra puan verir. Sınavın herhangi bir anında eğitmen adayın seviyesini tahmin ettiğini anladığında sınavı sonlandırabilir. Sınavın sonunda eğitmenin verdiği puanlar neticesinde öğrencinin konuşma seviyesi hesaplanmış olur.

www.educall.com.tr  ana sayfa üzerinden bilgilerinizi tamamlayarak ücretsiz seviye tespit sınavını alabilirsiniz. 

İngilizce konuşma sınavlarına daha iyi hazırlanmak ve İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirmek için Educall Blog sayfasındaki diğer faydalı yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

13995    |   2