İngilizce Mülakat Nasıl Yapılır

Günümüzde pek çok firmanın, özellikle de uluslararası işler yapan kurumsal firmaların personel adaylarından öncelikli beklentisi iyi düzeyde İngilizce biliyor olmalarıdır. Bazı firmalar TOEFL, IELTS gibi sınavlardan alınan puanları göz önünde bulundururken, bazıları yalnızca İngilizce mülakat ile adayların İngilizce konuşarak kendilerini nasıl ifade ettiğini ölçer.

Mülakatlar özellikle iş hayatına yeni giren adaylar için yeterince korkutucuyken, İngilizce mülakatlar ise adaylar için tam bir kabusa dönüşmektedir. “Ya kendimi düzgün ifade edemezsem”, “Bir kelimenin İngilizce karşılığı aklıma gelmezse ne yapacağım”, “Konuşurken kekelemem umarım” gibi kaygılara neden olan İngilizce mülakatlar aslında ana dilinizi kullanarak yaptığınız iş görüşmelerinden çok da farklı değildir. Sizden Türkçe mülakatlarda olduğu gibi kendinizi tanıtmanız, eğitiminizden, deneyimlerinizden bahsetmeniz, beklentilerinizin ve hedeflerinizin neler olduğuna yönelik soruları cevaplamanız beklenir. Bu tür sorular ve bu sorulara vereceğiniz cevaplar standart olduğu için,  İngilizce mülakatlarda kolaylıkla cevaplayabileceğiniz sorulardır. Şayet İngilizce özgeçmişiniz mevcutsa bu sorulara çok daha rahat cevap verebilirsiniz.

İngilizce mülakatlarda sizi zorlayabilecek olan kısım firmanın size kendisi hakkında ve personel adayından beklentilerine yönelik sorulan sorulardır. Zira her firmanın çalışma alanı, misyonu, vizyonu ve personelinden beklentileri farklı olduğundan, bunlara yönelik gelecek olan sorular ve vereceğiniz yanıtlar da standart olmayacaktır. Bu nedenle, görüşmeye gideceğiniz firmayı iyi tanımanız İngilizce mülakat esnasında da size kolaylık sağlayacaktır.

İngilizceniz ve kendinize olan güveniniz yeterli düzeyde ise İngilizce iş görüşmeleri sizin için çocuk oyuncağı olacaktır. İngilizce mülakatlarda dikkat etmeniz gereken noktaları merak ediyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

11333    |   0