İNGİLİZCE ÖĞRENMEYİ KOLAYLAŞTIRAN BASİT TAVSİYELER

TELEFONUNUZUN DİLİNİ İNGİLİZCE YAPIN

Her gün ve her an yanımızda olan ve sıklıkla kontrol ettiğimiz telefonumuzun dilini İngilizce olarak değiştirmek iyi bir başlangıç olabilir. Telefonda hep İngilizce görüp işlem yaptığınızda beyninize İngilizceyi biliyorum ve kullanıyorum sinyalleri gitmeye başlar. Böylelikle İngilizceye daha aşina olursunuz.

YABANCI DİZİ İZLEYİN

İngilizceyi dizilerden öğrenmek kadar güzel bir şey yok! Takip ettiğiniz en az iki tane yabancı dizi olsun. Dizilerde devam eden belli bir konu vardır ve sevdiğimiz dizilerde bir sonraki bölümü merakla bekleriz. İngilizce konuşulan bir dizide,  dili ait olduğu kültür ve gerçek insanların günlük yaşamda kullandıkları kalıplar ile öğrenmiş oluruz. Bu da dili benimsememizi sağlar ve İngilizce öğrenme sürecini hızlandırır.

HER GÜN MUTLAKA İNGİLİZCE BİR ŞARKI DİNLEYİN

Dinlediğimiz Türkçe şarkıları İngilizce olanlar ile değiştirmek de oldukça eğlenceli bir yöntem. Kısa bir süre sonra bir bakmışsınız, şarkıyı mırıldanıyorsunuz, işte İngilizce konuşuyorsunuz! Ayrıca, şarkıyı dinlerken sözlerini de takip edersek günlük kalıpları ve yaygın kelimeleri daha kolay öğreniriz.

BİR MEKTUP ARKADAŞI (PENPAL) EDİNİN

Sosyal medya ortamında veya diğer yollardan kendimize İngilizce yazışabileceğimiz bir mektup arkadaşı edinirsek, biriyle İngilizce olarak iletişime geçmiş oluruz. Eğer ben mektup bekleyemem çok zaman alır diyorsanız, internet aracılığıyla yazışmak (e-mail vs.) alternatif olabilir. Üstelik bu arkadaş native speaker olmak zorunda da değil, sizin gibi İngilizceyi öğrenmekte olan biri olabilir.

İNGİLİZCE GÜNLÜK TUTUN

Hayatımızı İngilizce olarak kayda alabiliriz. Farklı zamanları (tense) kullanarak geçmişinizi, şimdiki zamanınızı planlarınızı not etmek İngilizceyi kullanmanızı ve düzenli olarak writing alıştırması yapmanızı sağlar.

ÇOK SEVDİĞİNİZ YABANCI BİR KİTABIN İNGİLİZCESİNİ OKUYUN

İngilizce bulabildiğimiz her türlü yazılı kaynağı (gazete, dergi, makale) okumak oldukça fayda sağlar. Buna ek olarak, hali hazırda çok sevdiğiniz ancak orijinal dili İngilizce olan bir kitap varsa hiç vakit kaybetmeden alın ve okuyun. Konuyu bildiğiniz için bilmediğiniz kelimeler çok olsa da, genel olarak anlayacaksınız ve İngilizce bir metin görerek üzerinde uğraşacaksınız. Bu dile maruz kalmanızı sağlayarak öğrenmenizi hızlandırır.

KELİMELERİ GRUPLAYARAK ÇALIŞIN

Kelime çalışması yaparken birbiriyle ilişkisi olmayan kelimeleri sözlük mantığında alfabetik olarak bir not etmek yerine gruplayarak çalışın. Kelimeleri anlamlarına veya türlerine göre kategorize edebilir, zıt anlamlarıyla birlikte öğrenebilirsiniz. Görsel zekâsı daha iyi olanlar kelimelerin yanına resimler veya şekiller çizebilirler. Ayrıca mutlaka ve mutlaka, kelimeyi cümle içinde kullanın, kelimeyi amacına uygun olarak gerçek bir cümle içinde kullanmak anlamını daha kolay ve hızlı kavramamızı sağlar.

İNGİLİZCE OKURKEN SESLİ OKUYUN

İngilizce bir metin veya diyalog okurken sesli olarak okumak, hem kendi telaffuzumuzun farkına varmamızı ve hata yapıyorsak daha çabuk düzeltmemizi sağlar. Ayrıca, sesli okurken İngilizceyi gerçekten konuşuyor oluruz ve kendimizi dinleyerek listening alıştırması yaparız.

YURTDIŞINA ÇIKIN

Fırsatınız varsa, İngilizceyi gerçek hayatta pratik yapabilmek ve farklı kültürler tanımak için yurtdışına seyahat edin. İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu bir ülke ilk tercihlerinizden olursa daha da avantajlısınız. Bu sayede dilin ait olduğu kültürü şahsen görme ve yaşama fırsatı da elde edersiniz. Ayrıca seyahat esnasında birçok farklı insanla tanışıp, çeşitli maceralar yaşayabilirsiniz, bu eşsiz bir deneyim olabilir. Gitmeden önce, varacağınız ülke ile ilgili bir gezi rehberini İngilizce olarak temin etmeyi ve incelemeyi unutmayın.

İNGİLİZCEYİ GERÇEK İNSANLARLA PRATİK EDİN

Belki de en önemlisi olan bu tavsiyeyi en sona sakladık. İngilizce ve diğer tüm diller gerçek hayatta kullanıldıkça ve pratik edildikçe gelişir. Başkalarıyla İngilizce konuşmak ve iletişim kurmaktan çekinmeyin. Hata yaparsanız, bir sonraki sefer kendinizi düzeltmeyi öğrenirsiniz. Bilmiyorsanız karşınızdaki kişi size öğretebilir. Karşınızdaki kişiden cevap geldikçe ve gerçekten iletişim kurabildiğinizi gördükçe özgüveniniz artar ve daha fazla konuşmak için gerekli cesareti kazanırsınız.

7647    |   1