İNGİLİZCE YAZMAK NEDEN ZOR?

Hayatımızın pek çok yerinde İngilizce olabilir; iş görüşmelerinde, okulda, seyahatlerde… Peki siz ne zaman İngilizce’ ye yazı yazarken ihtiyaç duyuyorsunuz? İngilizce yazı yazmak size ne kadar zor gelirse gelsin çoğu zaman blog, mailler, sunumlar, ödevler, aylık raporlar gibi pek çok sebepten ötürü yazı yazmanız kaçınılmaz hale gelebilir. Çoğu zaman kendimizi ifade etmemiz için ortalama bir İngilizce konuşmamız veya doğru kelimeyi bulmamız yeterli olurken iş yazı yazmaya geldiğinde biraz daha zorlayıcı ve karmaşık olabilir. Bugün iyi bir yazı yazmak için önemli olan noktalara ve yazı yazarken dikkat etmemiz gereken konuları sizinle paylaşacağız. Notlarınızı yükseltmek veya güzel ve ayrıntılı bir raporla iş yerinizde kendinizi kanıtlamak, terfi almak ya da sadece başarı hissi duymak istiyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var.

Yazı dili fikirlerinizi konuşmayla yapamayacağınız şekilde ayrıntısıyla ifade edebilmenizi sağlar. Burada iyi yazı yazmak ne kadar pratik yaptığınızla ve yazı yazmanın temel niteliklerini bilmenizle alakalıdır. Pratik için Educall` un ders sonrasında size ‘Essays’ sayfasında sunduğu konulardan birisini seçip bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu seçenek size kendi fikirlerinizi yazıyla özgürce ve serbestçe ifade etme imkanı sunar. Yazılarınızsa danışman öğretmenlerimiz tarafından akademik olarak değerlendirilmekte ve size gerekli düzeltmeleri, değişiklikleri yapabilmeniz için yönlendirmeleri içeren notlar gönderilmektedir. İngilizce` de ilerleme gösterebilmeniz ve özellikle yazı dili biraz daha akademik bir eğitim gerektirdiği için geri bildirim şarttır. Gelelim makale veya yazı yazmak için dikkat etmemiz gereken yazı niteliklerine. Yazı yazarken tıpkı organizasyon şeması gibi belirli bir sıra ve formu takip etmeniz gerekmektedir. Düşüncelerinizi sistemli bir şekilde sıraya koyarak organize etmelisiniz.

Yazılar genel olarak 3 bölümden oluşmaktadır; giriş, gelişme ve sonuç. İşe ilk olarak giriş kısmından başlayalım. Giriş kısmında yazıyı yazmanızdaki temel düşüncenizi (anafikir), gelişme kısmında bahsedeceğiniz ayrıntıları maddeleyerek veya kısaca açıklayarak ifade etmeniz ve okuyucunun dikkatini çekmeniz gerekir. Örneğin iklim değişikliğinin zararlarından söz etmek istiyorsunuz. Girişte okuyucunun dikkatini çekmek için ‘Kanadadaki Milne Buz Dağının tamamen çöktüğünü ve yaklaşık 80 kilometre kare Manhattan kadar olduğunu biliyor muydunuz?’ (“Do you know that The Milne Ice Shelf in Canada has fully collapsed and it was as big as Manhattan, 80 square kilometres?”) diye başlayabilir ve sonrasında yazı yazmanızdaki ana düşüncenizi ‘İklim değişikliği sonucunda Dünyamızın doğasını tahrip ediyor ve hem hayvanların hem de insanların yaşamlarını tehlikeye atıyoruz. Buna dur demek için çok fazla sebebimiz varken hala tüketmeye ve doğaya zarar vermeye devam ediyoruz.’ “We destruct the nature of our world resulting from the climate change and put animals and humans` lives in danger. While we have so many reasons to stop this destruction, we continue consuming and ruin the habitat.” diye ifade edebilir ve sonrasında yazının gelişme kısmında bahsedeceğimiz konuları kısaca burada özetleyebiliriz (küresel ısınmaya neden olan etkenler gibi).

Gelişme kısmında ise bahsettiğiniz o nedenlerden bir tanesini veya hepsini ifade edecekseniz genel bir konu cümlesi ile başlamanız sonrasında açıklama yapmanız varsa örnekler ve destekleyici durumları ifade etmeniz sonrasında onların etkilerin söz ederek yazıyı derinleştirmeniz, analiz yapmanız ve yorumlamanız gerekmektedir. Yazımızın sonunda inceleyebilmeniz için size bir örnek bırakacağız.

Sonuç kısmında, bütün bahsettiğiniz noktaları bir araya getirip bir kaç cümle ile özetlemeniz gerekmektedir. To sum up, to conclude, in conclusion, therefore, as expressed, overall, as a result, thus, finally, lastly gibi geçiş bağlaçlarını kullanarak başlangıç yapabilirsiniz. Sonrasında ise tartıştığınız konunun öneminden söz etmeli -iklim değişikliğini durdurmanın önemi gibi- varsa önerilerinizi paylaşmalısınız. Sonuç kısmında konuyu özetlemek için kullandığınız ifadeler giriş kısmındaki ile aynı olmamalıdır.

 

İngilizce yazılan tüm yazıların genel yapısı bu şekildedir. Bu formatı takip ederek pek çok yazı yazabilir ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

 

Ex: “One of the main obstacles to reaching international consensus on climate change action is the ongoing debate over which countries should shoulder the burden*. Because the developed world has historically been responsible for the majority of greenhouse gas emissions, it has been argued that they should reduce emissions and allow developed nations to prioritise development over environmental concerns (Vinuales, 2011)**. The notion of ‘common but differentiated responsibility’ (CBDR) was formalised in the UN Framework Convention on Climate Change in Rio de Janeiro in 1992 (UNFCCC, 1992). Article 3.1 explicitly states 'Accordingly, the developed country Parties should take the lead in combating climate change and the adverse effects (p. 4)***. However, because CBDR outlines a principle and not an actionable plan it has remained problematic. For example, it does not stipulate the extent to which, under the principle of CBDR, developing nations should be exempt from specific emissions targets. This has continued to be a point of contention in global negotiations on climate change, with developed countries such as the USA arguing that developed nations should do more to reduce emissions (Klein et. al., 2017)****. Fairness and equity need to be pursued in reaching a global agreement on climate change, but transforming this into an actionable strategy is problematic*****.”

 

*  - Temel cümle, ** - Açıklama,  *** - Örnekleme/kanıtlama,  **** - Yorumlama

***** - Bağlantı (ana fikirle bağlantı kurmak)

657    |   0