İngilizcede Ain't Nasıl Kullanılır?

Günümüzde sosyal medya sayesinde yeni kelimeler ve gramerler ortaya çıkabiliyor. Diller artık internet dili ve günlük dil olmak üzere farklılık gösteriyor. Bugünkü blog konumuzda giderek internette yaygınlaşan ve samimi ortamlarda kullanılan ‘Ain’t’ gramerini konuşacağız.

Eğer sizde İngilizce dizi, film veya müzik dinliyorsanız, bir noktada bu grameri görmeniz çok mümkün. İlk gördüğünüzde anlamı çıkarmak çok kolay olmayabilir çünkü her ne kadar basit bir yapı olsa da Ain’t içinde birçok anlamı bulundurmaktadır.

Bloğumuzun devamında Ain’t ne demektir, hangi anlamlarda veya hangi durumlarda kullanılır örneklerle inceleyeceğiz.

Ain’t Yapısının Anlamları

Ain’t yapısından biraz anlayacağınız üzere bu yapı içinde ‘not’ yani olumsuzluk eki bulundurur ve cümleye aslında olumsuz bir anlam katar. Buraya kadarı gayet basittir. Asıl olay ise Ain’t İngilizcede yer alan diğer olumsuz yapıların yerlerine kullanılarak İngilizce dilini kolaylaştırmasındadır.

Ain’t yapısını ‘am not’, ‘is not’, ‘are not’, ‘have not’,  ve ‘has not’ yapıları yerine kullanabiliriz. Bu nasıl oluyor peki? Gelin örneklerle görelim.

Please believe me, I’m not lying. >> Please believe me, I ain’t lying.

(Lütfen bana inan, yalan söylemiyorum.)

That guy with the purple sweather… Isn’t he the manager? >> That guy with the purple sweather… Ain’t he the manager?

(Mor kazaklı o adam… O müdür değil mi?)

You aren’t getting any dessert until you eat your vegetables. >> You ain’t getting any dessert until you eat your vegetables.

(Sebzelerini yiyene kadar tatlı alamazsın.)

We are going to visit grandma because we haven’t been there so long. >> We are going to visit grandma because we ain’t been there so long.

(Büyükanneyi ziyarete gidiyoruz çünkü uzun zamandır gitmemiştik.)

I gave John 1000 dollars but he hasn’t paid it back yet. >> I gave John 1000 dollars but he ain’t paid it back yet.

(John’a 1000 dolar verdim ama hala geri ödemedi.)

Bu örneklerde fark ettiğiniz gibi, Ain’t bu beş farklı olumsuz yapıyı tek başına anlam olarak karşılamaktadır. Aslında bu yapı İngilizce’yi yabancı dil olarak öğrenen kişilerin işini çok kolaylaştırabilirdi, tek bir yapı öğrenerek birçok olumsuz cümle kurabilirdik. Ama durum şu ki Ain’t yapısının kullanım alanlarından dolayı bu yapı anadili İngilizce olmayanlar için kullanılması zor bir hale gelebiliyor.

Ain’t Nerelerde ve Kimlerle Kullanılır?

Daha öncede bahsettiğim gibi Ain’t internet üzerinde ve samimi bir dil olarak kullanılıyor. Bu yapı aslında daha çok genç kesim tarafından oluşturulup kullanılır hale geldi. Yani bu demek oluyor ki belli bir yaşında üstündeki kişilerle ya da resmi durumlarda bu yapıyı kullanmak mümkün değildir. Hatta bu durumlarda bu yapı size zor durumada sokabilir. Çünkü Ain’t aslında halk ağzı olarak geçer bu yüzden tanımadığınız ya da resmi ortamlarda kullanmak dil bilginizin kötü olduğu imajını verebilir.

Bu dediklerimden sonra bu yapıyı neden kullanmalıyım diyebilirsiniz. Şöyle ki Ain’t giderek pop müzikte ve dizilerde yaygınlaşıyor. Youtube’da Ain’t yazarsanız en üst sıralarda ‘Zara Larsson – Ain’t My Fault’ ya da ‘Jennifer Lopez – Ain’t Your Mama’gibi şarkıları göreceksiniz. Ayrıca yabancı arkadaşlar edindiğinizde bu kelimeyi duyarsanız anlayınki artık samimi bir ortam oluşmuş ve sizde bu yapıyı onunla kullanabilirsiniz.

Şu an için Ain’t belki de çok normal bir yapı olmayabilir. Ama internet dili ve dizi film kültürü bu yapının yaygınlaşmasına ve günlük dilde de kullanılabilir hale gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden gelecekte sık karşılaşmanız durumunda bu yapıyı bilmenizde fayda var.

Daha fazla örnek için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Educall Academy İle Günlük Dil

Educall Academy bu tarz yapılarda sizi uyarır ve sadece anlamını değil aynı zamanda kullanım alanları hakkında bilgilendirir ve sizi bu gibi konuşma hataları yapmaktan korur. Günlük dil ve konuşma kuralları için Educall Academyde pratik yapmaya ve hocaların sizlere özel hazırladıkları geri bildirimleri okumaya devam ederseniz, sizde anadil seviyesinde rahatlıkla konuşabilirsiniz.

4464    |   0