İngilizcede En Çok Kullanılan Emir (Imperatives) Cümleleri

İngilizce emir cümleleri günlük hayatta sıklıkla duyulan ve söylenen cümlelerdir. Hayatın olağan akışı içerisinde, birisinden herhangi bir şey istediğimiz zaman emir cümleleri kullanırız. Aynı şekilde İngilizce emir cümleleri de kişilerden bir şeyler istemek amacıyla kullanılır.

İngilizce emir cümleleri geniş zaman kipi ile kurulur. Bu cümlelerin en tipik özellikleri, cümle içerisinde özne kullanılmamasıdır. Ayrıca genel olarak İngilizce emir cümleleri kulağa kaba geldiğinden, kibarlaştırmak için cümlenin sonuna “please” yani lütfen ifadesi eklenir. Bir emir cümlesi “fiil + nesne” şeklinde kurulur.

Mümkün olduğunca fazla sayıda İngilizce emir cümleleri bilmek, sizi İngilizce konuşma ve anlama konusunda büyük bir rahatlığa erdirecektir. Çok sayıda emir cümlesi öğrenmek için ihtiyacınız olan her şeyi bu yazının içerisinde bulacaksınız. Yazımızda İngilizce emir cümleleri örneklerini Türkçe karşılıkları ile sizlere sunuyoruz. İyi okumalar.

Sık Kullanılan İngilizce Emirler

Olumlu Emir Cümleleri

Olumlu İngilizce emir cümleleri yukarıda anlattığımız kurallara tabidir. Bu tip cümleleri kurmak oldukça basittir. Örnek vermek gerekirse aşağıdaki kelime gruplarını sıralamak mümkün.

Speak slowly (yavaş konuş)

Look at me (bana bak)

 

Come here (buraya gel)

Come with me (Benimle gel)

 

Close the door (kapıyı kapat)

Send me a calculater (bana bir hesap makinesi gönder)

 

Write this page again (bu sayfayı tekrar yaz)

Sit down (Oturun)

 

Listen to me (Beni dinle)

Take a seat (Otur)

 

Turn off the lights (ışıkları kapat)

Send me a postcard (Bana kartpostal gönder)

 

Look out (Dikkat et)

Watch out (Dikkat et)

 

Leave me alone (beni yalnız bırak)

Stay down (Yerde kal)

On the Ground (Yere yat)

 

Olumsuz Emir Cümleleri

Olumsuz İngilizce emir cümleleri ise cümlenin başına “don’t” yardımcı fiili getirilir. Bu şekilde olumsuz bir emir cümlesi kurulmuş olur. Örnek vermemiz gerekirse aşağıdaki kelime öbeklerini sıralayabiliriz.

 

Don’t move (Kıpırdama)

 

Don’t cry (ağlama)

Don’t speak (konuşma)

 

Don’t write this page again (bu sayfayı tekrar yazma)

Don’t speak loudly (yüksek sesle konuşma)

 

Don’t laugh at me (bana gülme)

Don’t drink cola (kola içme)

 

Don’t open the door (kapıyı açma)

 

Let ile Kurulan Emir Cümleleri

Bazı İngilizce emir cümleleri “let” yardımcı fiili kullanılarak kurulur. Bu gibi İngilizce emir cümleleri kısaca “izin ver de ....” gibi anlamlar taşır. Olumsuz versiyonunda ise “.... izin verme” şeklinde Türkçeye çevrilir. Örneklemek gerekirse;

 

Let us listen (izin ver de dinleyelim)

Let’s go (gidelim)

 

Let him speak (izin ver de konuşsun)

Let them speak (izin ver de konuşsunlar)

 

Let us sleep (izin ver de uyuyalım)

Don’t let them speak (konuşmasınlar)

 

Don’t let us watch

Don’t let us do (yapmayalım)

 

Öğrendiklerini Online Speaking İle Test Et

Binlerce öğrencisini  ana dili İngilizce olan eğitmenlerle buluşturan Educall’u deneme sırası sizde. Educall’a online bir şekilde kayıt olabilir ve speraking eğitimlerinizi ister  görüntülü ister telefon üzerinden  alabilirsiniz.

Unutmayın ki güzel ve akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanın ve doğru İngilizce emir cümleleri kullanmanın tek yolu bol bol pratik yapmaktır. Educall platformu da sizlere ana dili İngilizce olan eğitmenlerle sık sık konuşma pratiği yapma olanağı sunuyor.

Tek yapmanız gereken, www.educall.com.tr adresinden eğitim platformuna kolayca kayıt olmak ve derslerin tadını çıkarmaktır. Üstelik ilk kez kayıt olanlara özel sunulan demo dersler ile Educall deneyimini ücretsiz bir şekilde yaşayabilirsiniz.

274    |   0