İNGİLTERE' YE GİTMEDEN ÖĞRENMENİZ GEREKENLER

Yurtdışına gitmeden de gideceğimiz ülkeyle alakalı kültürel bazı bilgileri öğrenmek mümkün müdür? Kültürel adaptasyon yeni bir ülkede yaşamaya başladığınızda karşılaşabileceğinizi en yaygın problemdir. Bir kültürü doğrudan kazanmanın yolu, öğrendiğinizin dilin konuşulduğu yerlerde yaşamaktır. İyi haber şu ki kültürel bazı bilgileri o ülkeye gitmeden de öğrenebilir ve uyum sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Var sayalım yakında İngiltere’ de yaşamaya başlayacaksınız, uyumunuzu kolaylaştıracak sosyal hayat ve çalışma kültürü ile alakalı neler biliyorsunuz? Kafanızda bir sürü soru işaretiyle doluysanız bugün size İngiliz kültürü ile alakalı okurken kimisini bildiğiniz kimisi de sizi şaşırtabilecek öğrenmeniz gereken önemli bazı bilgileri derledik.

İngiliz kültürü, dünyanın en eski kültürlerinden biridir. Tarihin pek çok noktasında rast geldiğimiz bu milletin yıllar boyunca biriktirmiş olduğu çok zengin, yerleşmiş gelenek ve görenekleri vardır. İngiltere’de toplumsal hayat uyum sağlayabilmeniz için yemek ve nezaket kurallarından tutun da davranış kalıplarına kadar bu süreçte pek çok ayrıntıyı öğrenmeniz gerekebilir. İngiliz kültürü ile Türk kültürü arasında kimi zaman davranış ve iletişim kültürü açısından uçurumlar olduğunu göz önünde bulundurursak edineceğiniz tüm bilgiler kültür şoku yaşamadan uyum sağlamanızı kolaylaştırabilir. Peki Hiç İngiltere’de bulunmamış olsak bile, duyduğumuz, izlediğimiz, bir yerlerden bildiğimiz bu gelenek ve görenekler, özellikler nelerdir?  İşte İngiltere’ye ait ilginç adetlerin, özelliklerin listesini hazırladım. Keyifli okumalar!

 Çay içmeyi çok severler.

İngilizlerle Türkler arasında ortak bir özelliktir bu. Türk kültüründe çay hiçbir zaman eksik olmaz sizin de bildiğiniz gibi. İngiltere’de de çay Türkiye’ deki gibi gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İngilizler çaylarını bizden farklı olarak genellikle sütlü içerler. Gelenek haline gelmiş olan “5 Çayı” molaları meşhurdur.

Nazik olma konusunda oldukça hassastırlar.

İngilizler denince akla direkt gelebilecek şeylerden birisi de nezaketli tavırlarıdır. Mesela bir İngilizi saatlerce uzun bir kuyrukta sabırla beklerken görebilirsiniz, sanırım Türkiye’ de bunu görebilmek oldukça zordur. Bir İngilizden en çok duyacağınız kelimeler “Please”, “Thanks”, “Sorry”, “Allright” dır, Insanlarla samimileşmedikce ve karşıdaki kendisi anlatmadıkça (bu da aylar sürebilir) “nerelisin?” (where are you from?), “ailen nasıl?” gibi kişisel sorular sormazlar. Hele yabancı uyruklu bir insana kesinlikle (yanlış anlayabilir düşüncesiyle) “aslen nerelisin?” (where are you originally from?) gibi soruları kesinlikle sormazlar. İngilizler her ne kadar açık ve arkadaş canlısı insanlar olarak bilinseler de bir İngilizle konuşurken çok fazla yaklaşmamanız ve karşınızdakinin kişisel alanına saygı göstermeniz beklenir.

Kurallara ve toplumsal normlara bağlılık

Kurallara uyarlar ve illegal eylemlerden uzak dururlar bir İngilizi istasyonda görevli olmasa bile bilet almadan trene atlarken göremezsiniz. Hayatın her alanında ama özellikle trafikte çok sakin ve sabırlıdırlar – hatta bizim gibi hep acele iş yapanlar için bazen çıldırtıcı şekilde sabırlı olabiliyorlar. Yol isteyene, en kalabalık saatlerde dahi, yol verirler (sizin de aceleniz varsa, arkada çıldırırsınız; fakat yapacak birşey yok!). Kesinlikle kırmızı ışıkta geçmezler.

Yaygın bir bara gitme ve mesai sonrası bir şeyler içme kültürü vardır.

Cuma ve Cumartesi dışarıda (çogunlukla “pub”larda) içer, Pazarları ise evlerinde dinlenirler. Zengin/kalbur üstü/elit olanlar ise daha çok restoranlara giderler. Cuma geceleri sokaklarda çok sarhoş gezinir fakat çogunlukla (kendilerine verdikleri zarar dışında) zararsızdırlar.

Başta futbol olmak üzere spora düşkünlerdir.

Futbol, Rugby ve Cricket en sevdikleri sporlardır. Halk olarak, Tenisi de Wimbledon turnuvası başladıgında takip ederler. Fakat her alanda önemli sporcular yetiştirmeye calışırlar ve okul çaglarında (her alanda) yetenekli çocukları arar/bulurlar. Yaşlıların arasında yaygın olan sporlar ise Bowls ve Golf’tür.

Hava durumu sık konuştukları bir konudur.

Hava durumu hakkında konuştukları kadar başka bir konu hakkında konuşmazlar. Konuşmada iyice çıkmaza girdiğinizi hissettiğinizde amiyane tabirle havadan sudan konuşmaya başlayabilirsiniz ve Türkiye’ den farklı olarak bu İngilizler için sıkıcı olmaktan ziyade sık konuşabilecekleri bir konudur.

Şikayet etme kültürleri vardır.

Sikayet kültürleri vardır ve şirketler/devlet daireleri şikayetleri ciddiye alırlar. Bundan dolayı, millet her şeyde şikayetçi olabilir.Şikayetlerini dikkate almayanlar için gerekli yaptırımı uygulatmaktan çekinmezler.

İngilizlerin alaycı espri anlayışı vardır.

İngilizlerin espri anlayışını anlamak zor olabilir. Çoğu zaman esprilerinde ironi ve dalga geçme vardır. İngilizlerle konuşurken ciddiler mi espri mi yapıyorlar anlamakta zorluk çekebilirsiniz. Ancak, İngilizlerle ne kadar çok sohbet ederseniz o kadar çok espri anlayışlarını da yakından tanımanız kolaylaşır. İngiliz esprilerini anlamanız onlara illaki gülebileceğiniz anlamına gelmiyor tabi ki.

Vakitleri çok değerlidir.   

İngilizler için dakiklik çok önemlidir. Derslerinize, seminerlere, iş görüşmelerine, toplantılarınıza zamanında gelmeniz beklenir. Eğer geç kalırsanız, görüşeceğiniz kişi üzerinde kötü bir imaj oluşturmuş olursunuz. Eğer geç kalacağınızı düşünüyorsanız görüşme yapacağınız kişiyi ya da eğitim alacağınız okulunuzu aramanız gerekiyor.

 ‘Posh’ ingilizce (Posh English) konuşabilmek bir iftihar sebebidir.

İngilterede çok kısa mesafelerde aksanın değiştiğini görebilirsiniz. Fakat böyle olsa bile halkta kraliçe kadar saf bir İngilizce konuşma isteği olabiliyor ve o şekilde konuşabilmekten gurur duyuyorlar.

571    |   0