İYİ BİR YAZMA BECERİSİ KAZANMANIN 5 YOLU

İngilizce yazma becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Açık ve duru bir yazı dili azımsanmayacak derecede İngilizce için önemlidir. Günümüz öğrencileri ve profesyonelleri mailler ve metinler, sunum gibi yazı dili aracılığıyla iletişim kuruyor.  İngilizceyi ne kadar akıcı konuşursanız konuşun, yazı dilinde kendinizi güzel ifade edebilmeniz de bir o kadar önemli bir beceridir.

Mesela mükemmel bir niyet mektubu istediğiniz yabancı bir firmada işe girmenizi veya mülakat aşamasına geçmenizi sağlayabilir. İngiltere veya Amerika` daki okullar kabul alabilmeniz için iyi bir yazı diline sahip olma becerisini şart koşuyor. İş yerinizde ve çalışmalarınızda İngilizce kullanmasanız bile basit bir otel rezervasyonu yaparken veya mail atarken iyi bir yazma becerisine sahip olmanız sizi ön plana çıkarıyor.

Yazma becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi merak ediyorsanız, işte size birkaç tavsiye!

 

Ana Taslak Belirleyin

Yazmaya başlamadan önce yazacağınız metnin anahatını belirlemelisiniz. Çok fazla zamanınız olmasa bile yazının ne için yazıldığına göre yazma üslubu/ tarzını ve takip edeceğiniz aşamaları belirlemek için birkaç dakika ayırmanız iyi kalitede bir yazı yazabilmenizi sağlayan şeylerden biridir. Düşüncelerinizi hangi sırayla sunacağınızı belirlemeniz, kullanacağınız temel kelimeleri ve cümle yapılarını belirlemeniz yazı yazarken daha fazla odaklanabilmenizi ve daha iyi sonuçlar alabilmenizi sağlayacaktır.  

Detaylı bir anahat nasıl olmalı? Ana fikrinizi ve destekleyici temel fikirleri yazarak giriş kısmına başlayabilirsiniz. Ana fikrinizi belirlemeniz sonrasında bütün makalenin ve paragrafların ana fikri destekleyici şekilde etrafında dönmesini sağlayacaktır.

 

Alıştırma Yapma ve Geribildirim

Dil öğrenenler için en zorlayıcı kısımlardan birisinin yazma olduğunu hepimiz biliyoruz. Yazma becerinizi geliştirmek diğer dil becerilerinden herhangi birisini kazanmak gibidir, yapmanız gereken sık alıştırma yapmak ve geribildirim almaktır. Bir kağıt kalem alıp masanızın başına veya bilgisayarın önüne oturun, iyi bir metin çıkarana kadar birden fazla taslak yazmaya hazır olun. Unutmayın ki profesyonelliğe ulaşmanın yolu pratik yapmaktan geçiyor. İlk etapta bazı ifadeleri bulup onları kopyalayıp kullanmak kısmen de olsa güveninizin yerine gelmesini ve daha fazla alıştırma yapabilmenizi sağlar. Burada anadili İngilizce olan birisinden geribildirim ve düzeltme notu almanız daha hızlı ilerlemenizi sağlar. Educall` un size verdiği görevlerden birisi de belirlenen konularla ilgili haftalık makale yazıp siteye yüklemenizdir. Yazdığınız makaleler yabancı hocalar tarafından seviyenize göre kontrol edilir, düzeltme notları yazılır ve ilerlemeniz sağlanır. 

 

Kelime Haznenizi Zenginleştirin

Kendinizi en iyi şekilde ifade etmenin yolu, iyi bir kelime birikimine sahip olmaktan geçer. Kelimelerin sadece tanımını bilmekten ziyade burada kelimeleri gerçek anlamıyla doğru şekilde kullanabilmeniz kastedilmektedir. Kelimeleri uzun kelime listeleri ezberleyerek öğrenmek yerine örnek cümlelerle kullanımını öğrenmeye çalışın.

Ayrıca yeni bir kelime öğrendiğinizde sık sık birlikte kullanıldığı edatlar ve kelimelerden tutun da bütün farklı formlarını öğrenmeye çalışmalısınız. Örneğin, ‘depend’ kelimesini tek başına öğrenmek yerine birlikte kullanıldığı edatlarla (to depend on, to be dependent on, a dependant gibi) ve farklı formlarıyla (isim, fiil) öğrenmeye çalışın.

Okudukça öğrendiğiniz yeni kelimeleri not alın. Bunlar alışık olmadığınız sıfatlar ve ilginç kelimeler olabilir. Anlamlarıyla ve kullanım şekilleriyle not almanız daha sonraki yazdığınız metinlerde size katkı sağlayabilir.

 

Dil bilginizi (Grammar) Geliştirmeye Çalışın

Grammar yazınızın kalitesini direkt etkileyen etmenlerden birisidir. Doğru tense’ i seçmeniz ve noktalama işaretlerini doğru kullanmanız metnin açıklığını ve akıcılığını büyük oranda etkiler. Yazınızı yazdıktan sonra grammar hatalarını düzeltebilmek için iki kez kontrol edin. İlkinde yaptığınız genel yanlışları bulmaya çalışın, ikincisinde ise yaptığınız belli başlı yanlışlar var ise onları bulmaya ve düzeltmeye çalışmalısınız.

Grammar’ in dil öğrenenlerin omzunda büyük bir yük olduğu gerçek ama maalesef iyi bir grammar bilgisi bir yazıyı baştan aşağıya değiştirebilir. Educall`un düzenli essay takip sistemi sayesinde hatalarınız üzerinde fazla vakit kaybetmeden öğretmenlerin geribildirimleriyle bu stresli kısmı daha kolay atlatabilirsiniz.

Edindiğiniz yeni dilbilgisi beceri ve kurallarını yazılarınızda kullanmanız hem anlamanızı kolayşatıracak hem de daha doğru ve akıcı bir metin elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Sık Sık Okuyun

Yazarların aynı zamanda en iyi okuyucular da olduğunu hatırlayın. Bu ünlü yazarlar için ne kadar doğruysa İngilizce konuşabilenler için de o kadar doğru. Öncelikle seviyenize uygun metinler, gazeteler ve hikayeler okuyabilirsiniz. Bunun için Educall’ un websitesindeki blog yazılarını ve bültenleri takip edebilirsiniz. Kendinizi her hafta yeni ve seviyenizin biraz üstünde bir metin okumaya zorlayabilirsiniz. Websitemiz okuyabileceğiniz ve faydalanabileceğiniz pek çok metinle dolu. Düzgün ve doğru şekilde yazılmış bu metinleri incelemeniz İngilizcenizi geliştirmenizde ve doğru yazı üslubu seçmenizde yardımcı olacaktır, cümle yapılarına aşina olmanızı sağlayacak ve yazmanın aslında o kadar da karmaşık bir iş olmadığını gösterecektir.

Bulduğunuz her fırsatta bir şeyler okuyun. Farklı tarzda yazılmış metinleri görmeniz yazı stillerini nasıl kullanmanız gerektiği hakkında size fikir verecek ve çok fazla okuma yapmanız yazı diline aşina olmanızı sağlayacaktır. Yaptığınız yanlışları fark etmenizi ve belli sözcüklerin doğru kullanımını kazanmanızı sağlayacaktır.

 

https://www.tofluency.com/english-writing-skills/

https://englishlive.ef.com/blog/language-lab/5-simple-ways-improve-written-english/

https://www.thelanguagegallery.com/blog/tips-and-vocabulary/6-ways-to-improve-your-writing-skills-for-ielts

747    |   0