Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü

25 Kasım 1960 yılında, Dominik Cumhuriyeti’nde diktarörlüğe karşı gelen 3 kız kardeşin katledilmesiyle, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslarası Dayanışma Günü ortaya çıkmıştır. Mirabel kardeşler, arabalarından zorla çıkarılıp, tecavüz edilmiş ve vahşice öldürülmüştür. Hatta cinayetlerinin üstü araba kazası olarak örtülmeye çalışılmıştır. 

1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından bu gün “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslarası Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.  

Bu yıl önerilen şey ise, her ayın 25’i BM’in Kadın Kampanya’sında Turuncu Gün olarak planlanmıştır ve dünyadaki tüm katılımcıların, bu amacı desteklemek için, üzerine turuncu bir şey giymesidir. Turuncu rengi, daha parlak bir geleceği ve kadınlara karşı şiddet içermeyen bir dünyayı simgelemektedir. 

İstanbul, Avcılar'da ise, son 5 yıl içinde erkek şiddetine maruz kalmış ve hayatını yitirmiş 307 kişi için, farklı bir etkinlik düzenlenmiştir. Bu kadınları anmak için, masaların üstüne 307 çift ayakkabı konulmuştur. Ayakkabıların önünde ise kadınların isimleri yazılmıştır. 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslarası Dayanışma Günü aynı zamanda, her yıl 10 Aralık’ta kutlanmaya başlayan “16 Aktivizm Günü” olan İnsan Hakları Günü’nün başlangıcını da belirtir.

735    |   0