MOTİVASYONUN ÖĞRENME ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Motivasyon pek çok konuda başarı veya başarısızlığı açıklayan en temel faktördür. Yeterli iç ve dış motivasyonla zor konularda bile başarılı olmak için çaba gösterebilir ve çalışmalarınızda süreklilik sağlayabilirsiniz. Motivasyon, öğrenme sürecinde de kişinin öğrenmeye hazır olmasını sağladığından büyük önem taşır. Öğrencinin öğrenme sürecindeki tavrını etkiler ve onu harekete geçirecek bir amaç sunar. Kişi ne kadar motive olursa öğrenmeye o kadar istekli ve süreçte o kadar dikkatli olur. Anadilinizi öğrenirken böyle bir şeye ihtiyaç duymazken neden ikinci bir dil öğrenirken motive olma ihtiyacı duyduğumuzu hiç düşündünüz mü?

Motivasyon yabancı dil öğrenmede kişinin ilgisini ve kararlığını artırıcı bir etkiye sahiptir. Diğer pek çok beceri gibi motivasyon da arttırılabilir ve geliştirebilir. Motivasyon kişinin enerjisinden, öğrenme ortamından, özgüveninden tutalım da konuların seviyesine uygun olması, başarı hissini tatması, öğrenme hedefleri, öğretmenin tutumu, öğrencinin istek ve ilgisinin dikkate alınması gibi pek çok farklı değişkenle bağlantılıdır. Düşük motivasyonun öğrencinin üzerinde nasıl engelleyici bir unsur olduğunu anlamak için öğrencinin öğrenme süresini uzattığına, isteğini azalttığına ve öğrenme gerekliliğini dahi ortadan kaldırabilecek bir etkisi olduğuna dikkat etmek gerekir.

İki tür motivasyon vardır; birincisi kişinin öğrenme sürecinde mutlu olması, doyum alması ve eğlenmesiyle oluşan iç motivasyon diğeri ise kişinin öğrenme süreci boyunca ve sonrasında (iş yerindeki pozisyonun yükseltilmesi gibi) elde edeceği verimden doğan dış motivasyondur. Dış motivasyon kaynakları içinse kritik ve üretken düşünme becerilerini geliştirmek, küresel anlayışa sahip olmak gibi sebepleri sayabiliriz.

Dil öğrenmek için kendinize hem içsel hem dışsal hedefler koymanız sizi bir amaca bağlı kalmaya zorlayacağı için daha fazla motive edecektir. Dil öğrenmek için kişisel ve fayda sağlayıcı birçok neden vardır. Akademik kariyer yapmak, daha iyi bir iş ve çalışma şartlarına sahip olmak gibi. Dil öğrenmenizi gerektiren sebepler ve dilin size sağlayacağı faydalar daha fazla bilgi ve fikir sahibi olmak isterseniz 'Yabancı Dil Öğrenmek İçin Geçerli 10 Neden' (http://www.educall.com.tr/blog/post/yabanci-dil-ogrenmek-icin-gecerli-10-neden) adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kişi dil öğrenmeyi yapılması gereken bir ödev çerçevesinden çıkarıp eğlenerek bir şeyler öğrendiğinde ve bunun kendisine sağlayacağı faydaları bildiğinde öğrenme ortamı dışında da başarılı olmak ve kendini geliştirmek için gerekli motivasyonu bulacaktır. Öğrenmenin değerli olduğu kanısı oturunca kişiler istekli bir tutum içerisine girerler.

Motivasyon öğrenme sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Kişinin bulunduğu ortamda mutlu hissetmesi ve kendini rahat ifade etmesi içsel motivasyonu direkt etkileyen nedenlerden birisidir. Her öğrencimizin Educall ailesinin bir parçası olduğunu ve değerli olduklarını hissettirmek eğitim felsefemizin bir parçasıdır.

Öğrencilere işlenecek konuyu belirleme hakkı tanınması hem onları daha istekli hem de öğrenmelerinden sorumlu hale getirecektir. Educall olarak biz de sunduğumuz alternatif eğitim paketleri ve konu seçme hakkıyla öğrencilerimizin maksimum istek ve verime ulaşmalarını hedefliyoruz.

Bazılarımızdaki motivasyon eksikliği başarısızlık korkusu ve kötü tecrübelerden kaynaklanıyor olabilir. Educall bu konuda her öğrenciye kendi seviyesinde uygun içerik sunması, öğrenciye olumlu geribildirimlerde bulunması ve ders işleyişiyle öğrenciyi öğrenmede kararlılık gösterebilmesi için teşvik eder.

Öğrendiğinizin dilin kültürünü tanımaya çalışırsanız dili daha kolay benimser ve daha hızlı öğrenebilirsiniz. Kültürüne ilgi duymanız hem dili öğrenmenizi kolaylaştıracak hem de size farklı amaçlar vererek öğrenmeye daha motive olmanızı sağlayacaktır. Kendinize inanın ve pozitif kalmaya çalışın. Bu duygu ve düşüncelerinizi olumlu yönlendirecek öğrenmenizi engelleyen olumsuz duyguları ortadan kaldıracak ve sizi motive edecektir.

Ilgi alanlarınızı ve dikkatinizi çeken konuları belirleyip onlar üzerinde çalışabilirsiniz. Öğrenme sürecinizde güçlü ve zayıf olduğunuz yönlerinizi değerlendirdiğiniz bir eğitim güncesi tutabilir ve hedefinize odaklanarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

Steve Jobs` ın da dediği gibi harika bir iş başarmanın tek yolu yaptığınız şeyden zevk almaktır.

 

Daha fazlası için:

1973    |   0