NASIL DAHA İYİ BİR AKSAN KAZANABİLİRİZ?

Sizce kusursuz bir aksana kavuşmak mümkün müdür? Dünya üzerinde İngilizcenin Amerika İngiltere`den daha çok diğer ülkelerde konuşulduğunu dikkate alırsak elbette mümkün değildir. Hindusundan Endonezyalısına kadar artık herkes farklı bir aksanla konuşuyor ve Dünya İngilizceleri diye bir kavram ortaya çıkıyor. Burada kast edilen, her bölgede konuşulan dilin kültüründen de kaynaklı olarak değişip yeni bir kimliğe bürünmesidir. Tabi bu bize istediğimiz gibi konuşma özgürlüğünü sağlamaz. Eğer -mükemmel kraliyet İngilizcesi değil belki ama- anlaşılır ve açık bir aksanımız olsun istiyorsak biraz çaba göstermemiz gerekiyor. Aksanımızı törpülemek ve daha anlaşılır hale getirmek biraz uğraştırıcı olsa da mümkün. Peki ama nasıl? Dil öğrenirken benim de kullanmış olduğum birkaç yöntemi paylaşacağım sizinle. Keyifli okumalar!  

 

Educall Öğretmenleri

Tecrübeli öğretmenlerimizin Dünya`nın farklı ülkelerinden olması nedeniyle hem Britanya İngilizcesi, hem Amerika İngilizce hem de çok farklı aksanları dinleyerek birebir derslerimizle akıcı bir İngilizce kazanma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Çemberde bütün renkleri görmek ve dile çeşitli şekillerde maruz kalmanın kulağınızı geliştireceğinden emin olabilirsiniz. Zira İngiltere`ye gittiğinizde bile bu kadar farklı aksana maruz kalmayabilirsiniz.

 

Video Temelli Öğrenme

Bireysel çalışmayı esas alan öğretim yöntemimiz öğrenciyi konusuyla alakalı videoları izlemBireysel çalışmayı esas alan öğretim yöntemimiz öğrenciyi konusuyla alakalı videoları izlemeye ve farklı içeriklerle dile maruz kalmaya itiyor. Internet üzerinden sağlanan yüzbinlerce içerik dinleme ve konuşma becerinizi geliştirmeniz için size bir kaynak oluyor.

 

‍Dinleme Alıştırmaları

Derste öğrendikleriniz asla yeterli gelmeyecektir. Derste öğrendiklerinizin üzerine koymak istiyorsanız YouTube daki farklı video içeriklerini İngilizce altyazı ile izleyerek aralarda durdurup kelimeleri kendi kendinize pratik yapabilirsiniz. Ayrıca İngiliz, Amerikan ve uluslarasi haber ajanslarının sitesine girerek kulağınızı geliştirebilirsiniz. İyi bir aksan kazanmak aynı zamanda o dilin seslerini (ses üretimini) iyi anlamaktan geçer. Podcastler ve diğer ses kayıtlarını transkripsiyon metin halini takip ederek dinleyebilirsiniz, bu sırada duyduğunuz seslere kulak kabartın ve siz de sesten kelimeye ve cümleye varacak şekilde aşamalı olarak tekrar edebilirsiniz.

‍Vurgu ve Tonlama Alıştırmaları

İngilizce vurgulu ve tonlamalı bir dildir, isimler, fiiller, sıfatlar ve zarflar gibi belli kelime grupları vurgulanırken the, a, an gibi articlelar, zamirler ve edatlar vurgusuz okunur. Türkçe tonlama ağırlıklı olmadığı için bu beceriyi kazanmanız tamamen pratik yapmakla mümkün olacaktır. Tonlamanın ve vurgunun İngilizce de anlamı değiştirdiğini unutmayalım (Alttaki resmi inceleyebilirsiniz). İlk etapta vurgunun nerede yapıldığını anlamak gerekli bunun için podcastler dinleyip metinden takip etmek faydalı olacaktır. Podcast kaydını durdurduktan sonra siz de vurgu ve tonlamaya dikkat ederek sesli okuma yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir gazete alıp vurgunun ağırlıklı oldupu yerlerin altını çizip tekrarlar yapabilirsiniz. Educall dersleriniz esnasında öğretmenlerinizin hangi kelimeleri vurguladığına kulak kabartabilirsiniz. Wh- ile başlayan soru cümlelerde mesela sesin sona doğru yükseldiğini fark ettiniz mi?

İngilizce Sesli Okuma ve Ses Kaydı

 

Sesli Okuma ve Ses Kaydı

Sesli okuma yapmak biraz can sıkıcı gibi görünse de doğru sesleri üretebilmenizde çok faydalı olacaktır. Kendi kendinize okurken acele etmeyin yavaşlayın ve vurgu tonlamaya dikkat ederek ilerleyin. Böylelikle kulağınızı rahatsız eden yerlere dikkat ederek en çok nerelerde hata yapıyor ve sesleri çok farklı üretiyorsanız düzeltme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ses kaydı oluşturup daha sonra hata yaptığınız yerleri not alıp onlar üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Unutmayın ki bir şeyi başarmanın yolu Graham Bell in de yaptığı gibi başarısız da olsanız binlerce kez denemekten geçer. Hatalar yapabilirsiniz hatta yanlış anlaşılmalar olabilir. Başarısız olma korkusundansa hatalarınıza gülerek ve üstüne giderek kendinizi motive edebilir ve ilerleyebilirsiniz. Pek çok diğer şey gibi dil kazanmak da çalışmak ve pratik yapmak ile ilgili! Keyifli günler dileriz!

 

Benzer Yazılar

Sıfırdan İngilizce Öğrenmek İçin Ne Yapılmalı?

Görünüş ve Fiziksel Özellikleri İngilizcede Nasıl Anlatırız?

945    |   0