Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

İlkokuldan beri devam eden İngilizce eğitimlerine rağmen nedense İngilizce’yi bir türlü istediğimiz gibi öğrenemiyoruz. Hatta 44 ülke arasında yapılan İngilizce yeterlilik testinde Türkiye’nin 43.lük sıralaması dahi bulunuyor. Bu da durumun vahametini resmi olarak ortaya koyan bir sonuç aslında. Peki neden İngilizce öğrenemiyoruz? Bu konuda farklı araştırmalar da yok değil. Çünkü ilkokuldan lise sona kadar verilen dil eğitimleri sonucunda 20 ya da 30 kelimeden fazlası öğrenilemiyor. Bu eğitimlerle kendimizi ifade etmekte zorlanırken aynı şekilde karşı tarafın kurduğu cümleleri de anlamamız da mümkün olmuyor. Konuya yönelik uzmanlar tarafından farklı açıklamalar yapılmasına rağmen halen daha sorun ciddi anlamda devam etmekte.

Neden İngilizce öğrenemiyoruz sorusuna yönelik bazı cevapların ortalıkta dolaştığı görülüyor. Bu cevaplarsa genel olarak şöyle:

  • Dil eğitimi verilen sınıfların 40 – 50 kişiden oluşması,
  • Öğretmenlerin dil konusunda yeterli donanıma sahip olmamaları,
  • Eğitim saatlerinin geçtiğimiz yıllara göre azaltılmış olması,
  • Diğer derslerin yoğunluğundan dolayı İngilizce çalışmaya zaman ve enerjinin kalmaması.

Hatta bu sorunlara çözüm olması açısından ana dili İngilizce olan çok sayıda öğretmenin eğitime dahil edilmesi de gündemde yer almış durumda.

Soruna geniş bir perspektiften bakıldığında İngilizce’yi öğrenememe sebeplerinden en önemlisinin öğrendiklerimizi pratik yapma şansımızın bulunmaması olduğu görülüyor. Dilin kullanımını teorik anlamda öğreniyoruz ancak öğrendiklerimizi pratikte kullanmadığımızda dil eğitimi soyut bir halde kalıyor. Soyut halde kalan dil bilgisi, uzun süre kullanılmadığı için de unutuluyor.

 

Bu Aşamada Dil Eğitimleri Neden Yetersiz Kalıyor?

Ne kadar zaman harcasam da İngilizce öğrenemiyorum diyorsanız İngilizce eğitimlerinin ne kadar yetersiz verildiğini anlamış olmalısınız.

  • Dil eğitimlerinin teorik bir çerçevede sunulması,
  • Dil eğitiminde okuma ve anlamaya yönelik eğitimlere ağırlık veriliyor olması,
  • Beynin eğitime hazır olduğu zamanların dışında dil eğitimlerinin alınması,
  • Dil eğitiminde klasik yöntemlere bağlı kalınması,
  • Teknolojiden yeteri kadar destek alınmaması,
  • Online eğitim metotlarının göz ardı edilmesi gibi faktörler dil eğitimlerinin yetersiz kalmasında rol oynuyor.

Bir de işin en önemli kısmı olarak beynin yeni bir dili öğrenme metoduna aykırı bir eğitim sürecini yaşıyor olması da dil öğrenimini zorlaştıran ciddi bir faktör konumunda.

 

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? İngilizce Öğrenmek İçin Neler Yapılmalı?

Neden İngilizce öğrenemiyoruz sorusunun en doğru cevabının dil pratiği eksikliğine dayandığı anlaşılıyor. Yani dili tam anlamıyla öğrenebilmek için dili konuşmaya çabalamak ve konuşmak için de gayret göstermek gerekiyor. Yalnızca gramer bilgilerini öğrenerek ve kelime ezberleyerek dil konusunda ciddi anlamda ilerlemek mümkün olmuyor. Bu nedenle İngilizce’yi konuşabilecek kadar iyi öğrenmek için konuşma ve dinleme pratikleri kesinlikle ihmal edilmemeli.

Kelime telaffuzları ve kelimelerin nerede kullanılacağına yönelik yapılan konuşma denemeleri dilin kalıcılığını pekiştiriyor. Bu anlamda İngilizce’yi yeterli seviyede öğrenmek isteyenlerin belirli aralıklarla dilin kullanımına yönelik çalışmalar yapması gerekiyor. Pandemi döneminde kurslara giderek konuşma pratikleri yapmak zor olsa da online konuşma ve dinleme pratikleri bu dönemde tercih edilebilir.

Dil öğrenme sürecinde herhangi bir bireyi düşünürsek, bu kişi, bebeklikten konuşma sürecine kadar dili sürekli dinlemekte. Yani birey pasif bir dinleme sergileyerek kelime öğrenme süreci yaşıyor. Bu süreçte kesinlikle kelimelerin nasıl yazıldığını ya da hangi gramer kalıbında kullanılması gerektiğini öğrenmiyor. Yalnızca çevresindeki konuşmaları dinliyor ve kelimelerin ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyor. Bu durum zamanla bireyin bazı kelimeleri eksik de olsa doğru şekilde söylemesine neden oluyor.

Zamanla dili duyma sonucunda çocuk, kelimeleri söylemeye çalışıyor ve gittikçe dili öğreniyor. Gramer ve dilbilgisi kuralları ise konuşmadan ayrı bir şekilde ileri dil eğitimi kapsamında çocuğa öğretiliyor. Türkiye’de verilen dil eğitimlerinde sürece gramer çalışmaları ile başlanmakta. Durum böyle olunca da dil eğitimine en zor aşamadan başlandığı görülüyor. Teorik olarak öğrenilen karmaşık bilgiler konuşma sırasında birbirine girerek kişinin öğrendiği bilgileri kelimelere dökememesine neden oluyor. Bu durumda dil eğitimine gramer çalışarak değil konuşarak ve dinleyerek başlamak daha doğru bir çözüm olarak görünüyor. Sonuç olarak neden İngilizce öğrenemiyoruz sorusunun en doğru cevabı, dil öğrenme yöntemlerinin yanlış olduğu…

130    |   0