Önemli Zıtlık Belirten Bağlaçlar

Bağlaçlar tek başına cümlenin anlamını değiştiren ve konuşmaya yön veren kelime yapılarıdır. Tek başlarına bile bir anlama sahiptirler ve kullanıldıkları cümlenin akışını değiştirebilirler. Bundan dolayı bir dili öğrenirken bağlaçlarını da öğrenmeye gayret etmek gerekir. Bağlaç öğrenmenin bir diğer önemi de size daha uzun cümleler kurmanızda yardım etmeleridir. Bağlaçlar sayesinde iki cümleyi birleştirir, daha akıcı konuşabilirsiniz.

Bu blog yazımızda size belki de İngilizcede sayıca en çok olan ve anlam olarak en büyük değişimi yapan bağlaçlardan zıtlık bağlaçlarının en popülerlerini tanıtacağım. Bu bağlaçlardan bahsederken anlamlarını ve cümlenin neresinde kullanıldıklarını örnek cümleleri ile net bir şekilde açıklayacağım.

1) However Zıtlık Bağlacı

However anlam olarak “buna rağmen” ve “Şu var ki” şeklinde çevrilebilir. Genellikle daha önceki cümledeki argümanı yıkmak ya da daha önceki söylenen görüşe karşı çıkmak için kullanılır. Bu bağlaç yer olarak cümlenin ortasında ya da başında kullanılır. Asla cümlenin sonunda bulunamaz. Başta olan kullanımında ise her zaman öncesinde bitmiş bir cümle bulunmak zorundadır. Tek başına konuşmaya başlatmak için yetersizdir. Öncesinde her zaman bir cümle bulundurulur. Gelin örneklerle daha iyi anlayalım.

  • I am on a diet. However, I am still eating bread.

(Ben diyetteyim. Buna rağmen hala ekmek yiyorum.)

  • The concert was short, however, it was very good. 

(Konser kısaydı ama gayet iyiydi.)

  • There are three empty rooms. However, we can't use any of them.

(Üç boş oda var. Buna rağmen hiçbirini kullanamıyoruz.)

2) On the Other Hand Zıtlık Bağlacı

On the other hand anlam olarak “bir diğer yandan” demektir. Daha önce bahsedilen konunun farklı bir yönünden bahsederken kullanılır. Daha önce denilen yön pozitifse, bu bağlaçtan sonra negatif birşeyden bahsedilir. Önceki cümle negatif ise diğer cümle pozitif anlam ifade eder. Bu bağlaç cümlenin başına ve ortasına getirilir. Sonunda ise görülmez. Örnek cümlelerimize bakalım.

  • I want to go to the party, but on the other hand I ought to be studying.

(Partiye gitmek istiyorum ama bir diğer yandan ders çalışmam lazım.)

  • I'd like to eat out, but on the other hand I should save money.

(Dışarda yemek istiyorum ama diğer yandan para biriktirmem lazım.)

  • Everyone mocked with Emma’s idea. On the other hand, Emma’s idea was interesting to me.

(Herkes Emma’nın fikri ile dalga geçti. Diğer yandan, Emma’nın fikri bence ilginçti.)

3) Even so Zıtlık Bağlacı

Even so bağlacı anlam olarak “yine de” ve “öyle olsa bile” demektir. Kendisinden önceki cümleyi ve durumu geçersiz kılar. Daha önce bahsedilen durumun önemsizliğini vurgular. Genellikle cümlenin başına ve ortasına gelir. Kendisinden önce bir cümleye ihtiyaç duyar. Örneklerimiz:

  • Smoking is bad for our health. Even so, many Turkish people smoke.

(Sigara içmek sağlık için kötüdür. Yine de birçok Türk sigara içmektedir.)

  •  There are a lot of mistakes; even so, it's quite a good essay.

(Birçok hata var ama öyle olsa da güzel bir makale.)

  • The new method is not perfect; even so, it's much better than the old one.

(Yeni yöntem mükemmel değil; yine de öncekinden çok daha iyi.)

Educall Academy ile Bağlaçlar

Birçok bağlaç günlük dilde kullanılır ve aynı anlamı içeren birçok farklı bağlaçlar bulunmaktadır. Bunun içinde öğrendiğiniz dile duyarak, okuyarak maruz kalmalısınız. Böylece bu bağlaçları doğal bir şekilde öğrenip kullanabilirsiniz. Bunun içinde Educall blog sayfamızdaki yazılara, oyunlara bakabilir; ya da native hocalarımızdan dersler alarak onlara danışabilirsiniz. Native seviyesine gelmek için bağlaçları öğrenmek şartlardan biridir. Bu yüzden bu konuya önem vererek çalışmanız size çok yardımcı olacaktır. Educall Academyden destek alarak bunu kolayca halledebilirsiniz. 

Benzer Yazılar

İngilizce Sözler: Ünlü Sözleri ve Anlamları

İngilizce Sorular : Wh Questions Konu Anlatımı

2880    |   0