Present Continuous Tense Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlerle, İngilizcenin anlaşılması kolay ve bir o kadar da temel bir konusu olan Present Continuous Tense konusundan bahsedeceğiz.

Present Continuous Tense, İngilizcede şimdiki zaman kipi olarak kullanılmaktadır. Bu zaman kipi, konuşma dilinde ve yazı dilinde çokça kullanılır. Ancak  şu an gerçekleşmekte olan durumların ifade edildiği bir tense olduğundan konuşma dilinde daha sık kullanılmaktadır.

Bu nedenledir ki şimdiki zaman kipini tam manasıyla kavramak ve doğru kullanabilmek, konuşma becerisi açısından çok büyük bir önem taşır. Yazımızda, Present Continuous Tense konusunu anlamanız için ihtiyacınız olan bütün bilgileri bulacaksınız. Dilerseniz Present Continuous Tense konu anlatımı yazımıza, bu zaman kipinin ne olduğunu, hangi kurallara sahip olduğunu örnek Present Continuous Tense cümleleri ile açıklayarak başlayalım.

Present Continuous Tense Nedir?

İngilizcede Present Continuous Tense, sadece şu anda gerçekleşmekte olan olayların ifade edildiği bir zaman kipidir. Örnek vermek gerekirse,

 • I am walking towards you right now.

(Şu anda sana doğru yürüyorum.)

 • She is driving at the moment. Please call her later.

(O şu anda araba kullanıyor. Lütfen onu daha sonra ara.)

Örneklerde de görülebileceği üzere, Present Continuous Tense cümleleri halihazırda gerçekleşmesi devam etmekte olan olayları anlatır.

Present Continuous Tense Kullanım Alanları Nedir?

Present Continuous Tense İngilizcede çeşitli kullanımlara sahip olan bir zaman kipidir. Bu  kullanım alanlarını şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Diyalog sırasında meydana gelen olaylar ve durumlar,
 • O sırada gerçekleştirilmese de hala devam etmekte olan uzun süreli eylemler,
 • Önceden planlanmış ve yakın gelecekte gerçekleşmesi kesin olan durum ve eylemler.

Present Continuous Tense ile Cümle Nasıl Kurulur?

Bu zaman kipi, tıpkı geniş zaman gibi oldukça basit gibi görünmektedir. Ancak yine de basit bir şimdiki zaman cümlesi kurmak için başvurulması gereken çeşitli kurallar mevcuttur. Bu kurallar cümlenin olumlu, olumsuz ya da soru cümlesi olmasına göre değişiklik gösterir. Haydi üç farklı cümle türüne göre Present Continuous Tense kurallarına yakında göz atalım.

Olumlu Cümle

Öncelikle Present Continuous Tense olumlu cümlelerinin nasıl kurulduğuna bakalım. Olumlu şimdiki zaman cümlelerinde asıl fiil yanında bir de yardımcı fiil kullanılmaktadır. Tipik bir şimdiki zaman olumlu cümlesi, (Özne + yardımcı fiil “am, is are” + asıl fiil-ing + nesne) şeklinde kurulmaktadır.

Cümleye hangi yardımcı fiilin getirileceği, özneye göre belirlenmektedir. Hangi özne ile hangi yardımcı fiilin kullanıldığını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

 I

 Am

 You

 Are

 He/She/It

 Is

 We/You/They

 Are

 

Örnek:

 • I am going to shoping

(Ben alışverişe gidiyorum)

 • You are lying to me.

(Bana yalan söylüyorsun.)

 • He is looking to me

(O bana bakıyor.)

 

Olumsuz Cümle

Present Continuous Tense olumsuz cümlelerinde, olumlu cümlelerde olduğu gibi asıl fiil sadece -ing eki alır. Bunun yanında cümleye olumsuzluk anlamını kazandıran -not eki ise yardımcı fiile gelir.

Örnek:

 • I am not swimming right now

(Şu anda yüzmüyorum.)

 • She isn’t working with us at the moment.

(O şu anda bizimle çalışmıyor.)

Soru Cümlesi

Present Continuous Tense soru cümlelerinde yine asıl fiil -ing eki alır. Yardımcı fiilin başa gelmesi ile de soru cümlesi kurulur. Wh soru zarflarından biri kullanılacağı zaman ise soru zarfı cümlenin başına getirilir.

Örnek:

 • Are you winning son?

(Kazanıyor musun oğlum)

 • What are you doing son?

(Ne yapıyorsun oğlum?)

 

Online İngilizce Öğrenmenin En İyi Yolu

Eğer uzaktan online İngilizce kursu almayı arzu ediyorsanız doğru adres Educall platformudur. Bu platform sayesinde native eğitmenler eşliğinde pratik yaparak İngilizce online eğitim ile İngilizce dilinizi ilerletebilirsiniz.

318    |   0