YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN GEÇERLİ 10 NEDEN

Yabancı bir dil öğrenmenin ne kadar faydalı olduğu konusu tartışmasız kabul edilmesi gereken bir gerçektir. Aslında kaç yaşında olursanız olun, bir dili öğrenmeye yatırım yapmak için asla geç değildir. Dil öğrenme serüveni herkes için farklı amaçlarla başlar. Kimi daha kolay ve rahat şekilde seyahat edebilmek ve eğlenmek için dil öğrenmek ister kimisi de tamamen kariyer hayatında ilerleyebilmek için dil öğrenmek ister.

Dil öğrenmek için en uygun zamanlardan birisi de üniversite yıllarıdır. Geleceğimize yatırım yaptığımız bu dönemde bir dil kazanarak bir adım daha ileriye gitmiş oluyoruz. Educall`un online aramaları bu konuda işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Birçok insanın dil öğrenmek istememesinin arkasında yatan şehir efsanesi gibi kulaktan kulağa yayılan yanlış kanı ve düşüncelerdir. Haydi gelin neden bir dili öğrenmemiz gerektiğini anlatan 10 maddeyi birlikte inceleyelim.

Daha iyi iş olanakları ve çalışma fırsatları sağlaması

Dil öğrenmek size yüksek iş olanağı sağladığı gibi yurt dışında çalışmanızı da kolaylaştıracağı için farklı iş tecrübeleri edinmenizi de sağlar. Dil becerinizi kullanarak pazarlama, reklam, iş görüşmeleri ve ikili ilşkiler kurma kısmında çalıştığınız firmada ön plana çıkabilir, hem firmaya kazanç sağlayıp hem de pozisyonunuzu sağlamlaştırabilir, terfi alabilir veya maaşınızın yükseltilmesini sağlayabilirsiniz. Herkesin benzer becerilere sahip olduğu ve bir pozisyon için binlerce adayın başvuru yaptığı artık günümüz iş dünyası gerçeğidir. Burada dil becerinizle ve dil becerilerinizin size kazandırdıklarıyla grubun içinde ön plana çıkabilirsiniz. İş alanınızın diliniz sayesinde genişlemesiyle dünyanın pek çok yerinde çalışabilirsiniz, yaşamak istediğiniz sosyal ve ekonomik koşullara göre tercihlerde bulunabilirsiniz.

Zihinsel ve bilişsel becerileri geliştirmesi

Dil öğrenmenin insan zihni üzerindeki olumlu ve gelişimsel etkisi inkar edilemez. Birden fazla dil konuşabilen insanlar; gelişmiş bir hafızaya, problem çözme, eleştirel düşünebilme, dikkatini yüksek oranda toplayabilme, birden fazla işi aynı anda yürütebilme ve yüksek dinleme becerileri gibi becerilere sahiptir. Sadece bir dil konuşabilen kişilere göre işleri daha kolay idare edebilme ve etrafındaki değişiklikleri fark edebilme, ayrıca yaratıcı ve esnek düşünebilme özelliklerine sahiptirler.

Farklı açılardan bakabilme özelliği

Yeni bir dili keşfettikçe o dilin kültürünün de derinliklerine dalıyorsunuz. Yabancı olduğunuz bu kültürü kendi kültürünüzle pozitif ne negatif açılardan kıyaslayarak farklı açılardan değerlendirebilme özelliğini de kazanıyorsunuz. Empati yapmayı öğreniyorsunuz.

Edebiyat, müzik ve sanatla alakalı pek çok şey öğrenme

Farklı dillerde sanat, edebiyat ve müziği keşfetmenin verdiği doyum dil öğrenmenin bize getirdiği en güzel fırsatlardan bir tanesidir.  Ingilizcenin yaygın bir dil olması nedeniyle sanat, edebiyat ve müziğin ortak dili olması sayesinde dünyanın en güzel oyunlarını izleyebilir; Emily Bronte, George Orwell gibi dünyaca ünlü yazarlar tarafından yazılan eserlerin orjinalini okuma zevkine erişebilirsiniz. Her dilde yazılan eserin çevirisi yapılsa bile aslında kitabın bir yorumu olduğu orjinalinin vereceği duyguyu vermeyeceğini unutmamalıyız.

Farklı kültürlerden arkadaşlar edinebilmek ve zevkle seyahat etmek

Ülkeler arasında seyahat rahat rahat seyahat edebilmemiz için yabancı bir dil konuşmak durumunda kalıyoruz. Bir ülkenin kültürünü, yaşantı ve düşünme şeklini anlayabilmemizin asıl anahtarı dilini konuşabilmektir. Bir yerin dilini konuşmanız sizi oranın bir paraçası haline getiriyor, davranış tarzınızı ve kişiliğinizi etkiliyor. Ömür boyu sürecek pek çok arkadaşlık kazanmanızı sağlıyor.

Yurtdışında okuma fırsatı

Eğer İngilizceyi veya başak bir dili öğrenirseniz, hem harç parası ödemeden burslu bir şekilde eğitim alabilirsiniz hem de dünyanın en iyi üniversitelerinde okuma şansı yakalayabilirsiniz.  Akademik çalışmaların pek çoğunun İngilizce yapıldığını göz önünde bulundurursak alacağınız eğitimle hızlı ilerlemeler sağlayabilirsiniz.

Teknolojiyi ve dünya gündemini takip edebilme

Ortak yayın dilinin İngilizce olduğunu kabul edersek Dünyanın pek çok farklı yerinde gerçekleşen olaylardan anında haber alabilir, olayları değerlendiren farklı yayın kaynaklarını kıyaslayarak inceleyebilir, bölgesel veya ulusal yaklaşımlarla alakalı fikir edinebilir ve gündemi canlı takip edebiliriz. Tasarlanan yeni uygulamaların ve teknolojik gelişmelerin piyasaya İngilizce sürüldüğü düşünülürse tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip edip uyum sağlayabilirsiniz.

Kültürleri tanıma

Dilin insanların kültürlerinin ve yaşama şeklinin taşıyıcısı olmasıyla, kültürün de dilin konuşma şekline ve yapısına olan etkisiyle dil ve kültür birbirini tamamlayıcı şekilde var olmaktadır. Örneğin, bazı dillerde sağ sol gibi yön kelimelerinin olmayıp sadece coğrafi koordinatların kullanılması kültürün dile olan etkisidir.

Dil de bu bağlamda diğer kültürleri tanıyabilmemiz hususunda bir araç görevi görmektedir. Bir dili öğrenmek o ülkenin kültürünü, tarihini ve edabiyatını da tanımaya başlamak demektir. Dil öğrenerek kültürler ve diller arasındaki bakış açısındaki farklılıkları özümseyebilir ve o renkli dünyayı keşfedebiliriz.

Evrensel bir dil olması

İngilizce geçmişte dünya ticaretine olan etkisiyle önce ticaret dili olmuş sonra da dil yapısının kolay ve eklemeli olmamasının da sayesinde en çok konuşulan dil haline gelmiştir. Şu anda pek çok ülkede eğitim, ticaret, edebiyat, sinema gibi alanlarda ortak dil olarak İngilizcenin konuşulmaktadır. Her beş kişiden dördünün İngilizce konuştuğu düşünülürse İngilizce öğrenmek kaçınılmaz hale gelmektedir.

İngilizce öğrenmenin diğer dillere göre daha az vakit alması

Şu anda diğer dillere göre İngilizce öğrenmek çok daha kolay ve erişilebilir hale gelmiştir. Educall gibi sistematik altyapısı olan bir yerden ders aldığınızda öğrenmeleriniz daha da hızlanacaktır. İçerik ve ders aramak ve uygun seviyeye göre konular bulmaya çalışmak yerine aşamalı şekilde ilerleyebilirsiniz.

İngilizce farklı ülkelerden yeni insanlarla tanışabilmek gibi sağladığı faydaların yanı sıra pek çok alanın temsil dili haline gelmiştir. Dil farkli kültürlere karşı daha derin bir bakış açısı kazanmanızı sağlar. İngilizce öğrenmek için önce iç motivasyonunuzu sağlayabilmelisiniz. Bunun için de edindiğiniz yeni bilgilerle öğrenme konusunda daha kararlı bir duruş sergileyebilirsiniz.

1400    |   0